| Azula a întrebat:

La spaniola, cand scrii, cand se pune accentul? Am auzit ca pe vocala grupei, dar tot nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| ionica56 a răspuns:

Toate cuvintele au accent. Unele il au scris, altele nu. Exemple: casa, perro, mamá, libro, lápiz, librería.
- Toate cuvintele se divid in silabe, dar nu se separa la fel ca si in limba romana.
Mereu incepem cu silabele finale pentru a accentua:
- Ultima silaba se numeste "aguda". Se accentueaza daca se termina in: "n" o "s" sau in cele 5 vocale: a, e, i, o, u. Exemple: canción, papá, compás, tabú, colibrí, llamé, comió.
- Penultima silaba se numeste "grave" sau "llana". Se acentueazaa daca se termina in consoanele care nu sunt "n" o "s". Exemple: lápiz, cárcel, árbol, álbum, césar,
- Antepenultima silaba se numeste "esdrújula". Mereu se acentueaza. Exemple: esdújula, cómoda.
- Cuvintele cu mai mult de 3 silabe, sobresdrújulas, se accentuaeza mereu. Exemple: sólamente, lícitamente.
- Pronumele éste, ése, etc., pentru a se distinge de adjective.

- Cuál, quién, cúyo, qué, cómo, dónde, cuándo, tánto, cuánto, daca au valoare afectiva, ¿interogativa? sau ¡exclamativa!
- Adverbele sólo si aún cand inseamna todavía = inca. Exceptii: Cuvintele compuse cu verbe. Exemplu: sabelotodo.

- Exceptii: Pentru a distruge diftongul si forma alta silaba. Exemple: maíz, día, María, rocío,
- Cand verbul este deja accentuat si se adauga un pronume. Exemple: estáte, cayóse, métete.
- Monosilabele (fui, vio, dio, di,) nu se accentueaza, cu exceptia cazului cand pot fi confundate cu alte cuvinte. Exemple:
sí (afirmativ) si (conditional)
dé (verbul dar) de (prepozitie)
sé (verbul saber) se (reflexiv)
él (pronomue) el (articol)
tú (pronoure) tu (posesiv)
té (planta) te (reflexiv)

- Reguli de pronuntie.

1. La fel ca in limba romana, intr-un cuvant spaniol toate literele se pronunta, cu exceptia lui "H"
Exemplu: hora (ora) - se pronunta [ora]
2. "J" se pronunta "H"
Exemplu: viaje (calatorie) - se pronunta [viahe]
3. "Ñ" se pronunta un "n" imuiat + "I" scurt
Exemplu: mañana (maine, dimineata) - se pronunta maniana
3. "LL" se pronunta un "l" slab + "I" scurt (in America Latina: Mexic, Peru, Argentina - se pronunta "GI" slab)
Exemplu: llamar (a chema) - se pronunta [liamar] ([giamar] in America latina)
4. "GE" se pronunta "HE"
Exemplu: gente (lume) - se pronunta [hente]
5. "GI" se pronunta "HI"
Exemplu: gitano (rrom) - se pronunta [hitano]
6. "CE" se pronunta "SE"
Exemplu: felices (fericiti) - se pronunta [felises]
7. "CI" se pronunta "SI"
Exemplu: felicidad (fericire) - se pronunta [felisidad]
8. "Z" se pronunta un "S" peltic
Exemplu: zapato (pantof) - se pronunta [sapato]
9. "Ü" se pronunta "U"
Exemplu: vergüenza (rusine) - se pronunta [verguenza]
10. "QUE" se pronunta "CHE"
Exemplu: que (ce, care) - se pronunta [che]
11. "QUI" se pronunta "CHI"
Exemplu: Quijote- se pronunta [chihote]

Copy paste.Dar te-am ajutat sper eu.

1 răspuns:
| Azula explică:

Merci .

Întrebări recente