| narcis13 a întrebat:

La Universitatea Al. Ioan Cuza din Iasi, in ultimul an de studiu poti opta pentru o specializare secundara, din acelasi domeniu sau dintr-un domeniu diferit. Spre exemplu, sa zicem ca sunt la Istorie si optez pentru Drept ca specializare secundara. Ce statut va avea aceasta a doua specializare? Voi putea activa in domeniul juridic?

Răspuns Câştigător
| catthshshshs a răspuns:

Hmmm...si eu tot la cuza invat, numai ca sunt la Litere, romana-engleza. Din cate stiu eu, vei avea un atestat potrivit caruia ai urmat o specializare complementare.Eu nu voi fi in situatia ta, pentru ca eu din start am doua specializari, romana si engleza, si nu voi fi pusa sa aleg. Dar bineinteles ca specializarea complementarea nu o va egala pe a doua.Prima va fi cea principala. A doua...ca nivel de atestat.Bafta!

3 răspunsuri:
| Irina a răspuns:

Da se poate, in al treilea an de facultate vei face doar cursuri ce tin de specializarea secundara dar mi se pare ca diploma o primesti pentru cea principala.

| TheQueen a răspuns:

Da poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am intrat la fac de litere specializarea romana -engleza, fac ambele ob. din primii ani? cineva mi a zis ca am sa fac romana in primii 2 ani iar a 2 a obt.(engleza) in ultimul an? Este adevarat? andra.