| Fußball a întrebat:

De ce catolicii au bancute in biserica in timp ce ortodocsii sunt obligati sa stea in picioare?

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Teoretic avem și noi scaune, practic te bat babele dacă stai pe ele.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Sf Biserici Ortodoxe au si scaune, nimeni nu ii obliga pe cei betegi si neputinciosi sa stea in picioare.
In Sf Biserica Ortodoxa noi ingenunchem, deoarece stim din Dumnezeiestile Scripturi " Si mergand putin mai inainte, a cazut cu fata la pamant, rugandu-Se si zicand: Parintele Meu, de este cu putinta, treaca de la Mine paharul acesta! Insa nu precum voiesc "

| Urzi23 a răspuns (pentru Fußball):

Citeste apoi zilnic Psaltirea, o catismă sau două, că Psalmii şi din inimă de piatră scot lacrimi, zice Sfîntul Vasile cel Mare (din exp mea cind lacrimile vor curge singure la cititul psalmilor sufletul incepe sa se curete ).

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La noi sunt scaune in biserica ortodoxa.

| Angel0 a răspuns:

Comoditate.La ei nu se sta in genunchi,slujba dureaza mai putin, slujba se repeta de mai multe ori pe zi, etc.

| Rapunzell a răspuns:

Ca nu cumva sa se smereasca bietii catolici si sa cada in genunchi in fata Domnului.

p.s. In Biserica nu mergi ca sa stai frumusel pe bancuta, la o cafea, cu Dumnezeu. La slujbe mergi ca sa-I multumesti, sa-L slavesti si sa ii ceri ajutorului Domnului. Si trebuie sa faci asta smerit, stand in picioare cu capul plecat, sau in genunchi.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Daca am ceva cu ei? Nu! Dar sunt pe aratura cu interpretarile lor. Fireste, e treaba lor happy

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

laughing
1. Catolicismul s-a rupt din ortodoxie, nu ortodoxia din catolicism. Citeste "Convertirea mea la ortodoxie" scrisa de un fost calugar francisca si vei vedea clar, prin acte si dovezi, care au fost faptele.
2. Din Biblie se citeste la fiecare Liturghie. Doooh: Sfanta Evanghelie. De unde crezi ca se citeste?
3. La voi nu-s icoane ci sunt statuete ce pun in valoare partea carnala, nu lumina interioara. Si sa nu uitam ca pentru voi, papa e Dumnezeu. ca doar e infailibil, nu? Inchina-te lui in continuare.
4. Mantuirea e personala.

Răspuns utilizator avertizat
| NinelHell a răspuns:

Sunt mai avansati.

| VladimirPutin a răspuns:

De proști și unii și alții

| NewLife18 a răspuns:

Si ortodoxi au scaunele in biserica!

| ViezurE a răspuns (pentru NewLife18):

Ortodocşii...vai de steaua ta.

| Larisaaaa a răspuns:

Nu sunt obligati straight face
Sunt si la ortodocsi scaune, nu te obliga nimeni nimic in biserica
ce intrebare...
si la catolici asa este religia lor, si ei stau uneori in picioare daca vor

| Andreea2230 a răspuns:

Eu sunt penticostala. si noi avem scaune in biserica dar cand cantam despre Dumnezeu ne ridicam in picioare