| SG1995 a întrebat:

Deci până la urmă care au fost primii? Catolicii sau ortodocșii? Catolicii zic că ei au fost primii, ortodocșii zic altceva.
În perioada pre-schismă catolicii sau ortodocșii ruled the world?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ortodocsii si catolicii au fost aceeasi Biserica timp de circa un mileniu.

| SG1995 explică (pentru doctorandus):

Întrebarea de fond tehnic e alta? Conform catolicilor: Papalitatea avea putere politico-religioasă absolută. Ortodocși în schimb susțin că Papa era egal toți episcopii din aceea vreme. Ba există un conflict asupra unei donații care se presupune că împăratul Constantin i-a făcut-o papei. Schisma 1054 a avut loc în primul rând din cauze politice și apoi religioase. Dar până în 1054 care era varianta oficială a creștinismului?

| anonimg a răspuns:

Ortodocșii se trag din catolici.
Potrivit dicționarului, ortodocșii sunt sectanți.
"SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă."

La fel ca membrii unui partid politic care nu sunt de acord cu anumite convingeri, și își formează ei un alt partid politic.
La urmă ortodocșii iarăși se ceartă între ei și apar astfel răsăritenii și apusenii.
Toate șansele ca nu convingerile religioase să fie motivul despărțirii, ci dorința de bani, putere sau renume a celor din conducere; sau toate la un loc.

| mentholinks a răspuns:

Oamenii au condus dintotdeauna lumea, de aceea este si in rugaciune spus "precum in Cer asa si pe Pamant." Isus a si spus ca imparatia Lui nu e din lumea aceasta dar crestinii, indiferent de confesiune, asteapta intoarcerea Sa. Lumea s-a tampit din pacate, cel putin cand ma uit pe la stiri doar aberatii si lucruri tampite, ce sa mai zic de ce circula pe internet.

| Panamax a răspuns:

Primii au fost evreii.
Crestinii au creat o alta religie pe spinarea unui evreu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu are importanta cine au fost primii, daca nu il avem pe Hristos in inima, deceaba avem religii, nu religia ne duce in cer, ci relatia cu Domnul Iisus Hristos.

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu are importanță cine a fost primul, ortodoxia nu va recunoaște niciodată crimele din trecut, mai ales din țara noastră.

| IntrebatorulDavid a răspuns (pentru LupusDei1993):

Care crime?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru IntrebatorulDavid):

Sclavia rromilor, ținerea românilor în beznă din punct de vedere intelectual (chiar și în ziua de azi) și indoctrinarea religioasă a copiilor.

| IntrebatorulDavid a răspuns:

Pana la Marea Schisma era o singura Biserica, din punct de vedere haric. Din punct de vedere administrativ, erau doua mari Biserici, cea de la Roma si cea de la Constantinopol. La Roma au avut loc mai multe sinoade unde s-au stabilit niste dogme gresiite( adaosul Filioque de ex.). In anul 1054, a avut loc ruperea definitiva a celor doua mari ramuri ale Bisericii, cea Apuseana si cea Rasariteana, atat din motive dogmatice cat si politice( Papa cauta sa isi mareasca influenta). Deci cele doua Biserici au fost una singura.
Insa, prima episcopie a fost intemeiata de Sf. Ap Iacov, ruda Domnului, la Ierusalim, episcopie care a fost dintotdeauna Ortodoxa.