| anonim_4396 a întrebat:

Lectia de cul-tura-vura:
Protestez "impotriva/pentru"?
Acum se circula in "conditii de iarna", dar de ce vara nu se circula in "conditii de vara"?
Nelegal.cum vine asta? E ceva intre legal si ilegal?
"Port ilegal de arma" e totuna cu "port nelegal de arma"
Doamne, ce nelinisti am!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai fi asa stresata, sper ca ai putut dormi. Protestez impotriva cuiva sau impotriva ceva, dar protestez pentru ca am motive. Acum se circula in conditii de iarna, vara se circula in conditii de vara. Nelegal este sinonim cu ilegal. Port ilegal ori nelegal de arma este acelasi lucru, ilegal si nelegal fiind sinonime. La multi ani cu sanatate si bucurii!

| Dmonik a răspuns:

@ioandelasal, am scapat de nelinistile legate de declaratiile asigurari (ce cacofonie eleganta!) si acum am altele, vezi bine! La multi ani si tie!

| Dmonik a răspuns:

Eu m-am decis: protestez fata de taierea salariilor, circul dupa capul meu, ca oricum de-aia sunt facute regulile, si vreau ca nelegal sa aiba statut propriu.
Si raman cu o nedumerire: cum naiba Smith/gresit isi pierde viziunea si devine brusc interesat de marile probleme ale umanitatii?

| Dmonik a răspuns:

La multi ani!

| Fundă25 a răspuns:

Buna!
-Protestez impotriva cuiva/ceva deoarece nu sunt de acord cu ceea ce se petrece, si vreau ca totul sa revina la normal. Protestez pentru ceva inseamna ca protestezi pentru a ajuta pe cineva/ceva.
-Acum se circula in conditii de iarna, deoarece drumul e greu din cauza ghetii si a zapezii. Si vara se mai pronunta uneori "conditii de vara" dar nu mereu. Aceste conditii le poti numi -> conditii obisnuite.
-Nelegal inseamna ca ai incalcat legea. Legal inseamna ca faci totul dupa cum spune legea. Ilegal inseamna ca ai incalcat legea.
Deci, ilegal=nelegal.
-Daca mai sus am spus ca nelegal=ilegal => port nelegal de arma = port ilegal de arma.

Sper ca te-am ajutat in privinta acestor nelinisti ale tale.
Un an nou fericit si toate cele bune!

| Shatzie a răspuns:

De data asta, trebuia sa postezi la Hobbies and Pets... dupa cate vad, exerciti o atractie irezistibila.
Si, daca mai vii cu multe intrebari din astea, ti le voi raporta, constiincios, ca fiind absolut obscene si incomensurabil de ilegale.

Sau...nelegale?