| anonim_4396 a întrebat:

Lectia mea de azi de cul - tura - vura:
Daca verbul e "a avertiza", substantivul echivalent e "avertizment", nu, ca am si "avertizare"?!?
In loc de "a baga", pot sa aleg mai des folositul "a vârî"? Voi ce expresii cu verbul "a baga" cunoasteti?
Mi-am propus sa spun, de acum inainte: a varat de seama! Nu-i rau, nu?

Răspuns Câştigător
| mihamihaela1234 a răspuns:

A băga ceva în gură
A(-și) băga nasul unde nu-i fierbe oala
A băga (ceva) în (sau la) cap
A(-și) băga mințile în cap
A băga (cuiva) frica în oase sau a băga pe cineva în sperieți
A băga (pe cineva) în boală
A băga de seamă
A băga (pe cineva) în pâine
A băga actele (de căsătorie)
Ar suna foarte ciudat laughing
A vari actele la tribunal!
Oricum originala idee.
Felicitari!

8 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mi-am băgat nasul unde nu-mi fierbea oala...asta mă face probabil o vârâcioasă?! Iar acum pa, vâr viteză şi mă duc, am treabă!

| Dmonik a răspuns:

Eu vroiam sa imi expilcati de ce avertiSment si nu avertiZment, nu ma cred nimic, eu sunt.
Iar "a vârî", dragul meu, a invadat piata media, asa ca...nu mi-ai raspuns.
smith/gresit inca nu-i treaza...

| Dmonik a răspuns:

Da, smith/gresit, cred ca exista ( daca nu, trebuie inventat) verbul "a vuvui", sinonim cu "a zdrangani", "a galagi", sinonim cu intrebarile "mult zgomot pentru nimic".

| Dmonik a răspuns:

Leo, eu am notiuni solide, imprumutate si proaspete de metematica I-IV! Atata-mi trebuie sa spun ca inaintea operatiei de gradul II o fac pe aceea de gradul I (parca asa zicea Tedi, dar nu bag mana-n foc, ca-s in vacanta... ura!), asa ca fac intai 2:2, care da 1, apoi fac adunarea, 4+1, care face mereu 5, in sistemul asta, pe care mi l-a predat ea. Iote-asa iau funde pe tup, cu copchilul de 11 ani!

| Dmonik a răspuns:

Smith/gresit, se rezolva la fel, tu ce crezi, ca matematica e poezie? 5! tongue

| Leocerba a răspuns:

Nu-i rau sa vâri de seama, da-i incomod sa ma caut de diacritice asa de dimineata...
Simt ca voi face-o pasiune pentru dex, am gasit 64 de "pozitii" pentru verbul tau "a baga" si inca n-am deschis dictionarul urban(blushing).
Cat despre avertiSment/avertiZment regula pare a fi la fel de absurda ca si la maSochist/maȚochist, caci mie varianta a doua mi se pare mult mai expresiva.
...hi-hi, nu ma pot abtine sa nu-ti ofer un exemplu de lectie pe TPU, e drept ca-i la mate dar se pare c-a fost asa de palpitanta intrebarea incat are `jde raspunsuri, unele de la vedete
http://www.tpu.ro/timp-liber/4-2-2-care-i-destept/
ce zici? te bagi? asta-i șpilu` cu lectiile!

| Bianqita a răspuns:

"a varat de seama" suna rauuu de tot.
Sti ceva...las-o balta! Aaa... e avertiSmenttongue

| friday a răspuns:

Avertisment, nu avertizment straight face
si cum suna a vari... taraneste.
degeaba te crezi mare gramatician.