| anonim_4396 a întrebat:

Locuesc in spania de aproape 3 ani...
in clasa a 5-a am plecat de la scoala din romania ca sa vin aici
acum la anul viitor de scoala vreau sa ma intorc si as fi in clasa a 8-a,,,,, oare se ia in considerare mediile de aici?

Răspuns Câştigător
| claudiarebecca a răspuns:

Buna! se iau in cosiderare mediile tale din strainatate, insa dat fiind ca in Romania nu se mai da examenul de Capacitate ci 4 Teze Unice Nationale (in clasele a 7-a si a 8-a) s-ar putea sa fie nevoie sa mai dai un examen pentru a le echivala

4 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Intraba la MINISTERUL INVATAMANTULUI

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu intru in clasa a 8a si as vrea la scoala in spania asa ma gandesc si eu se iau in considerare mediile de aici?

| Cristina_3547 a răspuns:

@anonimbig grina, se iau in considerare mediile din Romania, mai ales ca la noi se dau note mai mari ca aici.
Aici un 7 sau un 8 sunt note chiar bune.Cu greu mai pun profii un 9.Si asa este in toata Spania.
Asa ca chiar daca media ta este mai putin de 9 sau 8 nu te speria. E chiar foarte bine in caz in care vrei sa vi in Spania.
Bafta!

| nice a răspuns:

E o problema dupa cate sitiu eu... poate o sa te bage din nou in clasa 7 pentru ca nu ai dat tezele si nu veii putea trece in a 9 altfel... Da am trecut si eu prin asa ceva, dap eu am venit din spania la inceputul celui de al-doilea semestru si a fost altfel, si mi-a zis ca daca stateam mai mult trebuia sa repet clasa...mediile de pe a 5 si a 6 se vor lua in considerare..., Bafta si mult noroc!