| andreedeed5a a întrebat:

Luni dau test la istorie. Am 19 pagini de învățat și simt că nu pot face fata. Toate au date diferite, secole diferite, nume diferite, sunt prea multe informații. Joi și Vineri nu am cum să învăț pentru că am lucrări... Deci îmi rămâne de învățat vineri, sâmbătă și duminică. Dar simt ca nu mai pot. E foarte multă presiune! E foarte greu si sint că o să înnebunesc! Cum sa fac sa învăț mai repede? Nu pot să îmi petrec tot weekendul învățând, pentru că eu nu as mai avea timp de mine si m-aș termina singura. 19 pagini nu e un fleac având în vedere că la primul scrie un secol, la altul diferit, anii diferă, tot... Ce pot face sa pricep mai repede?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ce clasa esti? Despre ce fel de pagini este vorba? Banuiesc ca de caiet mic. Chiar asa de grele sa fie lectiile? Treaba cu secolele nu e o problema. Daca inveti mecanic (precum fac si eu la unele materii din cadrul facultatii care e, apropo, de istorie) e foarte posibil sa incurci lucrurile. Daca vei avea o logica, cumulat cu ce ai auzit in clasa cand vi s-a predat, ar trebui sa te descurci. E nevoie, totusi, si de minime cunostinte in acest domeniu. Daca, spre exemplu, ai de invatat despre Stefan cel Mare, Mircea cel Batran, Mihai Viteazul, Vlad Tepes, Iancu de Hunedoara si asa mai departe si intri pentru prima data in contact cu ei, nestiind in ce perioada sa-i plasezi si nestiind unde au domnit si ce batalii importante au avut (cunostinte minime, repet), iti va fi dificil. Am dat doar un exemplu. Revenind la problema ta, sa inveti 19 pagini in 3 zile este dificil, dar nu imposibil. Daca memorezi 5 pagini pe zi, ar trebui sa fie de ajuns ca sa iei o nota buna, cu putin noroc chiar maxima. Duminica seara si luni inainte de test mai recapitulezi o data si gata, ar trebui sa te descurci. Crede-ma, lectiile care se predau la scoala sau liceu sunt foarte scurte, lipsite de detalii, cat mai usor de inteles pentru elevi, iar istoria este o materie foarte frumoasa.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa nu poti sa-ti petreci weekendul invatand?
O sa ai tot timpul timp de tine dupa examen, acum prioritatea numarul unul nu-i distractia, esti inca copil si trebuie sa inveti.
Schimba-ti prioritatile in viata, ca timpul pentru tine ti-l poti face saptamana cealalata, acum ai de invatat 20 de pagini, care in 3 zile sunt floare la ureche: inchizi telefonul, computerul si TV-ul si eviti s arapsunzi la mesaje. Pentru 3 zile iti informezi familia si prietenii ca nu iesi afara, avand examene.
Totul se poate daca vrei, dar tu esti gresita cu ce vrei sa faci, la tine proioritatile sunt cu susul in jos.
Pana nu o s aintelegi ca, invatatul si examenele sunt mai importante acum decat iesitul afara cu prietenii, nu vei realiza nimic in viata.
Pacat ca parintii tai nu stau de vorba cu tine!
Nu uita: prietenii nu pleaca niciunde, te vei intalni cu ei cealalta saptamana, dupa examene, acum este vital sa inchizi toate conexiile cu exteriorul si sa pui mana sa inveti, 19 pagini, sunt floare la ureche pentru 2 zile de invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria e super simpla. Eu învățam făcându-mi o poveste și puneam pe cineva sa mi-o citească de cate ori era nevoie pana puteam sa povestesc la rândul meu cu cuvintele mele nu neapărat cu cele pe care tot eu le scrisesem pe foaie. Ideea e ca trebuie sa simplifici totul, sa aduci la o forma simpla, sa folosești cuvintele cat mai ușoare și mai utilizate de către tine. Înainte sa te apuci citește tot și subliniază esențialul, apoi faci povestea pe baza noțiunilor subliniate. Cam asta e cu învățatul la istorie, eu asa am învățat și pentru ca îmi plăcea și îmi place istoria rețineam repede. Ești cumva din Brașov?