| alice_2941 a întrebat:

Bună!
mâine dau lucrare la istorie.
şi am de invăţat 4 pagini.
cum pot să învăţ mai repede?
mersi!

Răspuns Câştigător
| Shuellen a răspuns:

Citesti lectia de 3-4 ori
iei o foaie si scrii "lectia X" sa-ti dau un exemplu :cauza desfasurare personalitati ani.tot ce-i important si faci asa la fiecare lectie
apoi completezi
ce nu stii, reiei
pana completezi foaile(faci 5-6) fara nicio greseala

Sau citesti si pui sora mama fratele sa te asculte punandu-ti intrebari dupa tongue

5 răspunsuri:
| alonet a răspuns:

Studiile sociologilor arata ca cea mai buna retinere dupa 3 zile este accea informatie pe care o predai la alti (procentul e undeva la 80%) asa ca ia o prietena si povesteste-i ceea ce citesti sau o colega cu care ai mari sanse sa inveti nu sa te prostesti sa va predati una la alta materia happy in rpocent de 60-70% din informatie e legata de mirosuri, in sensul sa asociezi informatia cu mirosurile, asa ca asociaza informatia cu anumite parfumuri si daca vrei sa iti aduci aminte deschizi sticlutza cu parfum tongue oricum sunt sigur ca daca nu te uiti la Tv sau daca nu stai pe net cu o ora inainte de a practica invatatul clasic, timp in care faci o plimbare prin parc, cand te intorci acasa vei reusi sa inveti usor

| N3rvos a răspuns:

Simplu, cand ai mult de invatat, citesti de 2-3 ori ce ai de invatat apoi iti faci un rezumat cateva idei de la care poti sa dezvolti ceea ce ai citit, inveti bine ideile alea si in rest citesti, si nu o sa ai probleme, eu asa faceam cand aveam de invatat si chiar invatamhee hee
Numai Bine!big grin

| Love3 a răspuns:

Fa-ti o schema a lectiei, invata pe bucati si incearca sa vezi ideile principale.

In cazul in care nu retii ia un Pikovit IQ!

Sper ca ti-am fost de ajutor!love strucklove struck
PS: Bafta la test!

| Tymmi a răspuns:

Si eu am dat test la istorie, si de asemenea a trebuit sa invat cam vreo 4-5 pagini. Eu am invatat cat am putut si restul' mi-am transcris pe o foaie si am baga'o in penar. Acum depinde de prof'(la profu' meu s-a putut copia numai bine).

| mariusik116 a răspuns:

Subliniezi esentialul folosind un text marker, inveti putin, faci niste copiutze si gta laughing