| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez persoanelor care sunt la postliceala pentru asistent medical generalist. Unde pot gasi subiecte de la admitere? Nu conteaza de la ce postliceala, vreau sa imi fac macar o idee.

Presupun ca examenul de la facultatea de medicina e mai greu...sau sunt cam aceleasi intrebari?

10 răspunsuri:
| oanaoana23 a răspuns:

Ai dat admiterea? ai luat?

| Pitzipoanca a răspuns:

Sa stii ca la postliceala de asistente sunt niste intrebari de N.A.S.A., in timp ce prostii care dau admitere la medicina trebuie doar sa-si scrie numele pe foaie si intra cu 10. Examen pentru postliceala nu stiu sa fie. Imi cer scuze ca am fost asa sarcastica dar nici nu se poate pune problema sa fie pe acelasi nivel o facultate de medicina cu o postliceala de asistente. Nici chiar facultatea de asistente nu se poate compara cu facultatea de medicina generala. Stiu ce vorbesc.

| Elena898989 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Oricum, tot din anatomie se da la ambele, nu? Desigur ca gradul de dificultate e mai mare la facultate, ca deh, totusi sunt studii superioare.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Elena898989):

Cum am spus, nu cred ca se da test de admitere. thinking Nu ar avea de ce sa se dea test. Sunt si femei de 40-50 de ani care se apuca. Nu te poti apuca sa le spui despre celule, ribozomi si alte minunatii. De obicei, predau totul de la 0. Unde sunt eu la medicina am dat chimie organica si anatomie. Oricum, daca te tii de treaba, poti face performanta si invata multe si acolo. Predau medici si se bucura sa vada ca sunt oameni care chiar vor sa stie.

| Elena898989 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Pai se da examne de admitere pentru ca m-am inscris la o postliceala, am pe 6 august examen. De aceea am intrebat. Eu dau doar din anatomie..Vad ca n-am primit niciun raspuns concret, ma voi uita putin peste subiectele de la medicina, sa-mi fac o idee macar.

| oanaoana23 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Pai femeile de 40-50 de ani merg la regimul cu taxa, acolo nu se da examen, pe cand pentru locurile la buget se da examen si sunt 7 pe loc...e mare diferenta intre clasele de elevi la buget si cele la taxa. eu sunt la facultate in anul 3 si stiu ce insemna facultate, dar totusi vreau sa fac o post liceala

| Pitzipoanca a răspuns (pentru oanaoana23):

Ce ciudat. La facultate nu e absolut nicio diferenta intre cei la taxa si cei la buget - dpdv al predarii. Auzisem eu ceva de genul, dar nimic concret pana acum. thinking

| oanaoana23 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Stiu ca nu e. e totul la comun, cursuri, laboratoare, practica de an, si ai sansa sa treci de la taxa la buget si invers oricand, pe cand la post liceala daca ai intrat la taxa nu cred ca se mai poate face ceva sa treci la buget. si apropo poti face si facultatea si post liceala, ambele la buget big grin asta e foarte fain

| Pitzipoanca a răspuns (pentru oanaoana23):

Asta chiar e tare. thinking Chiar mi-ai dat o idee. Pfff, super nice! Mersi de pont^____^. Seara pufoasa sa ai! happy

| oanaoana23 a răspuns (pentru Elena898989):

Ai intrat? sa fim colege? eu am intrat la buget big grin