| GulDan a întrebat:

Ma ajuta pentru. bac daca invat rezumatele sau sa citesc cartiile?

Ca din cate vad la eseu e 50% tema si viziunea si 50% rezumat

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Se intelege mult mult mai mult din carte decat dintr-un amarat de rezumat. Cartea trebuie sa o citesti, ca la Universitate, o citesti o data de la cap la coada; rezumatul il tocesti, ca la o scoala generala de nivel prost, sau mai bine zis ca la scoala speciala, unde fac retardatii. E mult mai simplu sa citesti o carte, care e facuta sa fie inteligibila numai citita complet, decat sa tocesti un rezumat, care nu e inteligibil fiindca e incomplet, si e mai demn de o fiinta inteligenta. Tu faci cum vrei. Salut.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai bine este sa citesti cartea. Apoi poti citi si rezumatele pentru a vedea orientativ structura si felul in care sunt facute. Iar apoi, incearca sa faci singur propriile rezumate. Daca inveti sa le gandesti singur, nu ai nevoie sa inveti nimic pe dinafara.