| anonim_4396 a întrebat:

Mă ajută și pe mine cineva care știe cum e cu admiterea la medicină?
Vreau să dau la medicină la Cluj. Dar din Corint nu înțeleg singură (cred că acesta este motivul pentru care majoritatea fac meditații la bio). Eu inițial voisem să dau la Tg Mureș și am început să învăț din manualul de acolo (Barron's). Are toate capitolele din Corint, dar are 600 de pagini (vreo 400 sunt teorie, 200 exerciții). E totul pe larg explicat și partea bună este că eu chiar înțeleg tot ce scrie acolo, pe când Corintul mi se părea chineză când citeam din el.

Întrebarea mea este dacă vi se pare o idee bună să învăț mai întâi din Barron's în loc de Corint, ținând cont că îmi doresc să dau admitere la Cluj? Evident că după o să mă apuc de învățat și din Corint. Dar am înțeles că la admitere la Cluj e așa de greu fiindcă întrebările testează cât de bine înțeleg candidații materia. Deci faza cu învățatul pe de rost pică din start (plus că eu efectiv nu pot să învăț pe de rost dacă nu înțeleg procesele). Credeți că dacă învăț din Barron's, mai e nevoie să fac meditații la bio ca să înțeleg și să știu bine Corintul?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pai după ce înveți materia cat de cat te uiți în manualul de la Corint și vezi cu ce mai poți completa. Oricum, biologia (anatomia) e aceeași, indiferent de manual. Dar te sfătuiesc să te duci la secretariat și să iei cartea de grile și să le faci după ce înveți, nu e de-ajuns să știi doar materia. Eu sunt la Farmacie in Oradea, și cam toate facultățile de Medicină se axeaza pe grilele pe care le au.

| iamprettybored a răspuns (pentru WhiteLife):

Mersi pentru răspuns!
Te referi să mă duc la secretariatul facultății? Fiindcă nu sunt din Cluj, dar oricum mă gândeam să o cumpăr online. Mersi de sfat!

| WhiteLife a răspuns (pentru iamprettybored):

Cu drag. Ideea e că de la secretariat e sigur, dar dacă ai încredere în sursa de unde o iei e ok. Eu am luat și cărțile din anii trecuți și am făcut și grilele acelea orientativ.

| iamprettybored a răspuns (pentru WhiteLife):

Păi eu am găsit informațiile pentru comandă pe site-ul facultății, deci cred că e sigură sursa.
Și eu voi face la fel happy

| WhiteLife a răspuns (pentru iamprettybored):

Super! Mult succes!

| iamprettybored a răspuns (pentru WhiteLife):

Mulțumesc happy