| andreeamitoi a întrebat:

Ma ajutati si pe mine va rog sa inteleg cum este cu declinarile in limba latina si cum se face analiza unui substantiv de declinarea 1? Va rog din suflet, profesoara mea ne pune sa copiem din carte si in carte scrie asta in 2 vorbe si nu inteleg sad Multumesc anticipat!

Da, ofer funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Declinarea
este forma pe care o ia substantivul în trecerea lui prin cele şase cazuri specifice limbii latine la singular şi plural. Apartenenţa unui substantiv la o declinare este indicată de desinenţa(terminatia) genitivului singular.

Întotdeauna, în dicţionar, un substantiv latin va avea indicate două forme, prima este nominativul singular, iar cea de a doua, genitivul singular.

Declinarea I are genitivul singular
-ae.
Declinarea a II-a are genitivul singular
-i.
Declinarea a III-a are genitivul singular
–is.
Declinarea a IV-a are genitivul singular
–us.
Declinarea a V-a are genitivul singular
–ei.

Vezi aici declinarile: http://www.scribd.com/doc/83814139/Declinarile-substantivului-latina
http://www.scribd.com/doc/22977339/Curs-Latina-complet-anul-1-drept