| Technika a întrebat:

Un tabel cu declinarile substantivului in limba latina?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Declinarea 1:
Terminatiile:
-singular: N. - (a), G. - (ae), D. - (ae), Ac. - (am), Abl. - (a lung), V. - (a);
-plural: N. - (ae), G. - (arum), D. - (is), Ac. - (as), Abl. - (is), V. - (ae);

Declinarea 2:
Terminatiile:
-Masculinul si femininul:
-singular: N. - (us sau er), G. - (i), D. - (o), Ac. - (um), Abl. - (o), V. - (e sau er);
-plural: N. - (i), G. - (orum), D. - (is), Ac. - (os), Abl. - (is), V. - (i);
-Neutrul:
-singular: N. - (um), G. - (i), D. - (O), Ac. - (um), Abl. - (o), V. - (um);
-plural: N. - (a), G. - (orum), D. - (is), Ac. - (a), Abl. - (is), V. - (a);
Obs.: La genul neutru totdeauna nominativul, acuzativul si vocativul sunt identice, in cazul declinarii a II-a singular (um) si plural (a).

Declinarea 3:
-Terminatiile:
-Imparisilabice feminine si masculine:
-singular: N. - (...), G. - (is), D. - (i), Ac. - (em), Abl. - (e), V. - ca la nominativ;
-plural: N. - (es), G. - (um), D. - (ibus), Ac. - (es), Abl. - (ibus), V. - (es);

Declinarea 4:
-Terminatiile pentru masculin si feminin:
-singular: N. - (us), G. - (us), D. - (ui), Ac. - (um), Abl. - (u), V. - (us);
-plural: N. - (us), G. - (uum), D. - (ibus), Ac. - (us), Abl. - (ibus), V. - (us);

Declinarea 5:
-Terminatiile:
-singular: N. - (es), G. - (ei), D. - (ei), Ac. - (em), Abl. - (e), V. - (es);
-plural: N. - (es), G. - (erum), D. - (ebus), Ac. - (es), Abl. - (ebus), V. - (es).

Fundaa?