| S3c0ndSh0t a întrebat:

Ma lamureste si pe mine cineva? Sunt clasa a8a si azi am dat examenul la romana.La Subiectul II punctul 3 ce era A Completiva Directa B Atributiva sau C Completiva indirecta.Si de ce? EU am pus Atributiva dar astept raspunsuri!

15 răspunsuri:
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Atributiva sigur era! raspundea la intrebarea ce fel de si avea ca element de relatie pronumele relativ care.

| LeiAdrian a răspuns:

Stai linistita ca ai pus bine! Este Atributiva pentru ca raspunde la intrebarea "ce fel de?" si are ca element de relatie subordonator "care".

| Veverita a răspuns:

Stai linistita ca era atributiva deci ai pus bine si eu am pus tot b

| AxxyAlexandra a răspuns:

Bunahappy
Atribuitiva era raspunsul corect!happy
Ai pus bine.

| Annaa a răspuns:

Era atributiva deoarece avea inainte elementul de relatie,, care" dupa care urmeaza tot timpul o atributiva!

| Spiiriduş a răspuns:

Era atributiva`. happy Deci ai scris bine`hee hee.

| fevrier a răspuns:

Da, era atributivă.

| Aleeeeeeee a răspuns:

E bine, si eu tot atributiva am scris. Este atributiva deoarece raspunde la intrebarea "ce fel de probe?", si este introdusa prin conjunctia coordonatoare "care".

| ecristinamc a răspuns:

ATRIBUTIVA-CORECT!
Dar nu pentru ceea ce au spus ceilalti useri.Este atributiva intrucat a avut ca element recent un substantiv iar atributiva esti singura care are ca element regenit substantiv, pronume sau numeral.
Elemantul de relatie ''care'' introduce mai mult tipuri de subordonate deci nu reprezinta un argument.

| Robyyyy96 a răspuns:

E bine asa deaorece (probe geologice) ce fel de probe?: care pot fi supuse. ai inteles?

| Digital112 a răspuns:

era B atribuitiva.

| IceCube a răspuns:

Da,ai pus bine big grin

| Everything a răspuns:

Era atributiva

| ale_1873 a răspuns:

Ai pus bine era Atributiva deci ai pus bine

| camy_3066 a răspuns:

Atributiva am pus si euwinking