| d0areu a întrebat:

Mă puteți ajuta, cu proprietățile triunghiului echilateral și isoscel? Adică acele exerciții de la evaluarea națională la subiectul 1 unde dacă cunoaștem o latura din triunghi sa le aflam pe celelalte

4 răspunsuri:
| Valenziana a răspuns:

La echilateral toate is egale. La isoscel depinde care laturi sunt egale. Daca trebuie s-o afli pe cea care nu e congruenta cu niciuna faci cu teorema lui pitagora. La fel si la triunghiul oarecare

| d0areu explică:

Asta știu, dar dacă ne da ipotenuza la un triunghi isoscel și ne cere sa aflam aria?

| Borsecuț a răspuns:

Din cate imi amintesc eu la tr echilateral toate laturile si unghiurile sunt egale, unghiurile au masura de 60 grade. La orice tr, suma masurilor unghiurilor este egala cu 180 de grade. La tr isoscel unghiurile de la baza sunt egale deci daca stii orice unghi din triunghiul isoscel le poti afla si pe celelalte. De ex daca varful are 20 grade atunci cele de la baza au (180-20):2=80 grade. La tr echilateral bisectoarea oricarui unghi este egala cu mediana, cu mediatoarea si inaltimea parca. Te-am cam bagat in ceata ca ai pus o simpla intrebare si am scris 1000 de randuri laughing La tr echilateral daca stii latura AB de ex e logic ca celelalte sunt la fel. La tr isoscel daca stii o latura de oe margine ca e 6 cm sa zicem si cealalta, opusa ei, e tot 6 cm dar cea de la baza nu stiu cum sa o aflu ca nu am invatat asa ceva la cls a VI-a laughingwinking

| Snitel03 a răspuns:

Cum sa aplici teorema lui pitagora in triunghi oarecare daca nu e dreptunghic?laughing))