| Dodooooo a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste exemple de limane? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Limanul este o lagună sau un lac, formate prin închiderea parțială a unui fost golf maritim printr-un cordon litoral sau printr-un grind fluvial și comunicând cu marea printr-o "portiță " sau cu fluviul printr-un canal de revărsare. În general, limanele se formează la gura de vărsare a unui râu. Limanele sunt de doua feluri: maritime si fluviale. Limane maritime, legate de mare, la care cordonul litoral este depus de curenții marini;
Limane fluviatile, la care bara de sedimente este depusă de curentul unui fluviu, la confluența cu râul care alimentează limanul respectiv.
Exemple de limane: Limanul Varna în Bulgaria, Complexul Razelm în România sau Limanul Nistrului în Ucraina. Limane mai mici sunt si Tașaul, Techirghiol, Tatlageac.

| Motz_Ema_1997 a răspuns (pentru Corina):

batting eyelashes M-am ajutat si eu tongue

| Partenie_Sabina_1995 a răspuns (pentru Corina):

M-ai ajutat si pe mine la geografie!