| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Mai am sanse sa iau bacul la matematica M2 daca nu am invatat niciodata la matematica, nu stiu nici o formula si nu stiu sa rezolv nici un exercitiu in afara de exercitiile care se invata in clasele generale? Pur si simplu nu eram atent la ore si acum nu stiu nimic, ma uit la exercitii si nu stiu ce trebuie sa fac, in ce ordine sa incep etc.
Anul asta m-am trezit ca vreau bacul si m-am pus pe invatat de 1 luna.
La limba romana deja am memorat unele opere si argumentari la subiectul 3 iar la subiectul 2 am facut deja o gramada de texte argumentative folosind metodele de introducere si e ok si la biologie am invatat vreo 2 lectii e ok, se poate insa la matematica e foarte greu, nu stiu nimic si nu stiu sa rezolv nici un exercitiu dintr-un subiect. Bani de meditatii nu am si mi-ar fi rusine sa merg la meditatii fiindca ar vedea ca nu stiu nimic nici macar nu stiu radicali. Oare pot recupera la matematica m2? Ce ati face in locul meu? Cum sa inteleg cum se fac exercitiile?

3 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă ai ajuns să dai bacul înseamnă că ai știut ceva ceva de un 5 măcar

Deci se poate, îți trebuie voință și perseverență

Recomand o carte cum ar fi

https://www.libris.ro/......68732.html

te poate ajuta considerabil la teorie dar și prin rezolvarea testelor

Și poți găsi alte nenumărate modele de teste pe internet

Și ca un ultim sfat încercă să lucrezi primul exercițiu de la toate variantele adunate, apoi exercițiul 2 de la toate variantele adunate și tot așa, creierul tău o să se obișnuiască mai ușor cu exercițiile în așa fel încât să iei măcar un 5, că dacă faci câte un test întreg ajungi la subiecul 3 și acolo te pierzi... Mult mai util mi se pare așa gradual, eu așa am făcut( un fel de meditații ca între prieteni :D ) cu un coleg care zicea că e cam ca tine și a reușit să ia primele două subiecte sunt destul de ok, și la al 3 lea cred că poți înțelege cel puțin puncul a) de la fiecare lejer și să iei.

Trebuie cât mai mult posibil să lupți și să te bazezi pe forțele tale că n-o să te care nimeni în spate cu explicații clare ce nu te-au învățat profesorii în 3 ani să te învețe ei în câteva luni, singur trebuie să te zbați și ai șanse să reușești

Succes!

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da, ai timp. Incearca sa faci rost de formule / teoreme / tot ce mai ai nevoie la mate si fa exercitii la greu, e singura varianta. Poti ruga un prieten / o prietena buna la mate sa te ajute sau sa incerci sa intelegi lectiile singur de pe internet / manuale / caiete etc. Si lucreaza mai mult pe modelele de examen, sa te obisnuiesti cu cerintele. Daca chiar nu reusesti sa iei pe modelele de examen o nota okay-ish (adica de trecere / mai mare daca stii ca vei avea nevoie de ea la ceva) mai bine amani cu un an bacul si intre timp te pregatesti 'bine de tot'.

| MarioADV a răspuns:

Cauti niste modele de bac din anii trecuti la matematica, si rogi un coleg care este foarte bun la matematica, sa iti explice fiecare exercitiu in parte.Il rasplatesti cu un suc sau o pizza.