| premiumself a întrebat:

Salutare! Ce opere trebuie sa invat la romana pentru bacalaureat la real? As avea sanse sa iau bacul fara sa fac meditatii? Am terminat acum 2 ani liceul si numai sunt la curent cu nimic, stiu doar ca trebuie sa-l dau la biologie, romana si matematica. La matematica mi-am propus sa ma duc la meditatii, credeti ca este nevoie sa fac si la celelalte doua materii sau pot sa invat singur de acasa? Daca mi-ati putea spune mai multe detalii despre ce trebuie invatat si cum ati reusit sa-l luati. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa te interesezi luand legatura cu profesorul/profesoara de romana. Daca trimiti un email respectuos cred ca vor avea bunavointa sa iti trimita un pdf cu materia necesara pentru proba la romana.

Da, ai sanse sa iei bacul si fara pregatire. Poti cauta si pe Youtube materiale care te ajuta, iar daca simti ca nu te descurci sa apelezi ulterior la pregatire.

| Hyperion7 a răspuns:

Citez de pe Edupedu:"Programele pentru limba și literatura română BAC 2023 REAL și UMAN sunt cele prevăzute în anexa nr. 2 la Ordinul ministrului educației naționale nr. 4.923/2013 privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat național — 2014.

Mihai Eminescu
Ion Creangă
I.L. Caragiale
Titu Maiorescu
Ioan Slavici
G. Bacovia
Lucian Blaga
Tudor Arghezi
Ion Barbu
Mihail Sadoveanu
Liviu Rebreanu
Camil Petrescu
G. Călinescu
E. Lovinescu
Marin Preda
Nichita Stănescu
Marin Sorescu", se arată în programă"

Ca o nota bene, trebuie să știi o operă per autor, nu contează ce opera.
Mai mult de atât, eu am luat 8 în bac la romana fara meditații și la uman.
Luam mai mult,însă din cauza emoțiilor m-am pierdut și mă rog,in fine.
Cert e că se poate si fara,chiar și la mate se poate fara.

Daca vrei, la romana te pot ajuta, atât la sub 1, 2 cât și 3.

| DataScience a răspuns:

Daca poti da info in loc de biologie, da-i, ca asa alesesem si eu biologie si in ultimul an am decis sa invat pentru info ca era prea logic si simplu. Am luat 9.55 la info, 9.35 la mate, 7 si ceva la romana ca mi-era lene sa citesc niste tampenii care trebuie sa le inveti pe de rost pentru subiectul 3(le-am citit de cateva ori si am incercat sa le invat pe de rost dar imi era prea scarba fiindca chiar e o chestie stupida sa faci asta si subiectul ala 3). Ca sa vezi ce opere iti trebuie, ia 100 variante de anul trecut sau de care gasesti la romana si citeste subiectul 3 la toate si grupezi ce tampenii trebuie' sa tocesti la fiecare din 100 astfel incat sa inveti minimul posibil de eseuri. Daca vrei te ajut/iti arat cum sa inveti la info, cum sa rezolvi...etc.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiMadalin69420 a răspuns:

Te cu placere anticipat si ce sa zic o sa pici jos