| mia100خوبصورت a întrebat:

Maine dau teza la limba romana. Puteti sa-mi dati niste modele de teze pentru clasa aVI-a semestrul 2?

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

LUCRARE SCRISĂ LA LIMBA ROMÂNĂ PE SEMESTRUL AL II-LEA
CLASA A VI-A
Se acordă 10 puncte din oficiu.
Citeşte cu atenţie textul de mai jos şi formulează răspunsuri la cerinţele date:
Frumoasă eşti, pădurea mea,
Când umbra-i încă rară
Şi printre crengi adie-abia
Un vânt de primăvară
Când de subt frunze moarte ies
În umbră viorele,
Iar eu străbat huceagul des
Cu gândurile mele.
Când strălucesc subt rouă grea
Cărări de soare pline
Frumoasă eşti, pădurea mea,
Şi singură ca mine... (George Topârceanu, Cântec)
Limba română: (48 de puncte)
1. Precizează valoarea morfologică a cuvintelor mea, eşti, abia 6p
2. Extrage un substantiv în vocativ şi unul în acuzativ. 6p.
3. Treci adjectivul calificativ rară la superlativ relativ de superioritate. 6p
4. Precizează funcţia sintactică a cuvintelor din versul:„Iar eu străbat huceagul des..." 6p
5. Alcătuieşte un enunţ în care verbul a fi să aibă valoare predicativă. 6p
Înţelegerea textului:
6. Precizează rima şi măsura versurilor. 6p
7. Identifică o figură de stil. 6p.
8. Justifică prin două argumente că textul aparţine genului liric. 6p
Literatură: (42 de puncte)
Scrie o compunere de 20-30 de rânduri, în care să caracterizezi argumentezi că opera
literară Pintea Viteazul este o baladă populară. În redactarea compunerii, vei avea în
vedere:
 Precizarea a patru caracteristici ale baladei populare, identificate în textul din
manual
 Exemplificarea acestor caracteristici, pe baza textului
 Prezentarea pe scurt a subiectului, referindu-vă la cel puţin două momente ale
acestuia.
 Prezentarea unui personaj, prin raportare la două scene semnificative.
Atenţie! Vei primi puncatajul pentru redactare dacă argumentarea are minimum 20-30 de
rânduri.