Stefan
| Stefan a întrebat:

Majoritatea dintre voi ati absolvit, liceul sau facultatea în ce domeniu nu conteaza, întrbarea este, puteti sa va amintiti de figura unui cadru didactic care prin felul lui de a fi sa remarcat profesional, a reusit sa se apropie de voi încat sa asteptati cu placere prezenta lui la ore acordandui tot respectul si dragostea de elev sau student.

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Da, au fost 2 profesoare, care mi-au rămas întipărite în inimă şi minte, pentru totdeauna. În primul rând diriginta (prof de română), o olteancă mică şi urâtică, dar cu o inimă atât de mare, încât am încăput în ea toti cei 33 de nebuni din clasa. A reusit să ne transforme clasa, într-o mare familie şi aşa am rămas şi în ziua de astăzi, chiar dacă au trecut câteva zeci de ani de atunci. Ne-a fost dirigintă din clasa a V-a până într-a XII-a (n-am conceput să renunţăm la dânsa, nici după ce ne-am transformat în clasă de "real" cum era pe-atunci). Şi ca să n-o piardă de dirigintă, au optat pentru secţia reală şi 4 din cei 5 colegi, care iniţial voiseră să urmeze sectia umanistă. A tremurat cu fiecare dintre noi, când am avut Bacalaureatul, când am dat la facultate şi chiar şi după, când aveam diverse probleme de viaţă. A fost ca o mamă sau soră mai mare, cu care indiferent că erai băiat sau fată, puteai vorbi ABSOLUT ORICE, fără să se crizeze. Din păcate a murit nedrept de repede, la doar câţiva ani după ce am absolvit noi. Se numea MARIA MĂRGĂRITESCU :X
Iar despre a doua, ajunge să vă spun doar, că a reuşit să convingă o clasă de "realişti" să înveţe numai de dragul ei, limba rusă! (asta în condiţiile în care toţi urau rusa, din motivele binecunoscute) : Ferit-a sfântul să nu fi ştiut la rusă, sau să se încrunte doamna la tine (de ridicat tonul, n-am auzit să-l fi ridicat vre-odată), că te mâncau de viu, colegii! happy

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Oh, da...Profesorul de Limba Franceza Contemporana de la Iasi. Seara vorbea la Europa libera (anii '80) iar ziua ne conducea prin hatzishurile argoului francez. Ne invata o limba vie, limba omului de pe strada, ceea ce mi-a folosit grozav de mult. Avea o cultura extraordinara. Imi amintesc cum, de fiecare data cand aveam curs cu el, priveam incordati usa sa vedem daca mai vine sau l-a saltat Securitatea.

mira
| mira a răspuns:

Pastrez in memorie numele multor profesori devotati si competenti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, imi amintesc cu drag si placere de profesoara mea de Geografie si de profesoara de Istorie din scoala generala, de profesorul de Istorie dintr-a zecea, de profesorul de Semiologie Medicala din anul III, de profesoara de Anatomie Patologica din anul III si probabil mai sunt si altii, imagini mai palide, dar placute.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cum să nu! Profesorul de drept constituţional, foarte ferm de altfel, o personalitate, emană o blândeţe şi o diplomaţie rar întâlnite în zilele noastre...chiar îmi părea rău dacă nu participam la seminariile lui...

| Flav a răspuns:

Da, proful de matematica din cadrul liceului m-a intrebat la meditatie la ce facultate vreau sa dau. I-am enumerat mai multe dupa care am spus si una din Galati. Atunci mi-a spus direct : '' atunci poti sa-ti inchiriezi de pe acum loc la Eternitatea ( un cimitir de aici ). Vorba aia m-a miscat din loc si m-a influentat foarte mult, si acum parca ii aud tonul ala ironic si superior. Si era un om foarte inteligent si stia sa se faca respectat la ore, nimeni nu-i comenta la ore.
Ar mai fi profesoara de engleza de la facultate. O tipa faina tare, tanara, superba la fizic laughing dar in primul rand caracterul ei. Aveam ore la 8 dimineata cu ea si ne dadea sa cumparam chipsuri si suc si ne spunea luati de aici ca voi sunteti studenti nu aveti bani.Plus ca o data a intrat in clasa si a intrebat ''cine nu e din Bucuresti si are nevoie sa-l imprumut ca abia am luat salariu '' fara sa zica nimeni nimic. Si la cat de inocenta si buna era, nimeni nu-i comenta nimic doar datorita respectului si apropierea dintre noi.Presupun ca si ea se considera egal noua fiindca era cu cativa ani mai mare ca noi. Si era asa frumoasa, o frumusete naturala cu trasaturi dementiale. Din pacate n-am facut engleza decat un semestru cu ea. Sau din fericire, fiindca cred ca mai aveam putin si ma indragosteam de eabig grin

Stefan
| Stefan explică:

A m pus aceasta întrbare, în amintirea anilor de liceu, a profesorului Gruia Novac un om deosebit ma antanlesc si acum pe strada si-mim ridic palaria cu mult respect.Sa ne traiti domnilor profesori.

Janina
| Janina a răspuns:

La mine in liceu notele se dadeau pe ochi frumosi...in special notele de 10 se dadeau la cei ce mergeau la meditatii...insa profesoara de limba franceza : Anton Aurelia niciodata nu a facut diferente intre noi, avea elevi la pregatire insa nu a oprit-o niciodata acest lucru sa le dea si note mici.
La dumneaei notele erau mereu pe merit...am erminat liceul acum un an insa ii port un respect deosebit... un profesor cum rar se mai intalneste la noi...corectitudine, profesionalism, un bun pedagog!
Niciodata nu am avut 10 la limba franceza...insa nu conta, stiam ca nu meritam mai mult!

| FearNoEvil a răspuns:

Da. Am avut in facultate un profesor care a predat prin strainatate (la Yale din cate imi aduc aminte) care a incercat (si chiar a reusit din cate zic eu) sa aplice modelul de curs care se preda acolo. Cred ca a fost singurul profesor la care m-am dus cu placere la curs si de la care am avut intr-adevar ce invata (nu numai legat de scoala). A inceput sa-mi fie dor de facultate. crying

| CrucifiedCountess a răspuns:

Nu...prea neinteresanti pentru mine...

| ioanaa a răspuns:

Proful de romana din generala, de la care am invatat foarte multe. Si cel de economie/psihologie si toate astea din liceu. Cel mai destept om pe care il cunosc, a stiut sa ne fie si profesor si prieten in acelasi timp. Inca mai tin legatura cu el.

| sweety_1169 a răspuns:

Da...profu de istorie din genereala, e un o remarcabil imi e dor de orele lui, ceea ce m-a fascinat este k nu uita nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, profesorul de engleza si profesoara de geografie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai am cls a 12-a, apoi gata cu liceul.Profesorul de istorie are cultura generala, stie o droaie de lucruri, istoria Romaniei, istorie universala... mi-ar placea ca, intr-o zi, sa stiu si eu macar 3 sferturi din cate stie el, legat de istorie.Si da, am auzit de la el multe chestii, de exemplu, toti spun ca perioada comunismului a fost 100% nefasta in istoria noastra. El ne-a zis ca a fost si o perioada buna, buna de tot, prin '60-'70, mai exact pana in '74, cand a venit Ceausescu.Ne-a si dat multe informatii, dar pe mine personal m-a motivat sa ma duc sa citesc, sa pot sa-i raspund la intrebari(la noi in clasa e cam concurenta intre 5-6 "savantzi") laughing Si diriginta, care mi-e si profesoara de engleza, m-a motivat, sa zic asa, ne-a zis odata sa fim perserverenti, sa vrem ce-i mai bun de viata, in fine, intr-un fel care pe mine m-a miscat la sufletzelhee hee profesoara de germana la fel, ne-a si recomandat o carte, despre care zice ea ca ar contine chestii fantastice despre viata si om, pe care vreau s-o citesc cat de curand, se numeste "Belle amie". Acuma cu "dragoste", intelegi si tu...pentru un profesor. straight face dar respect, aia da.Si profesoara de sociologie si filozofie e super destepta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Primul profesor care m-a impresionat a fost cel de istorie din clasa a VIII-a, profesor Șandru Ilie, păcat că s-a stins înainte de vreme (la doar 38 de ani în urma unei ciroze hepatice). Un mare dascăl, nu lipsea nimeni de la orele dânsului, avea un stil de predare pe care nu am m-ai întâlnit nici până în prezent.
Dumnezeu să-l aibă în pază și acolo unde este să ducă muza istorie.
Chiar am o amintire scrisă pe un carnețel care îl păstrez cu mare sfințenie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint multi care mi-au placut si aveam dragoste pentru ei.

| antonemarian a răspuns:

Dap. Acela este maistrul meu din liceu. Este ce; mai tare maistru din Cugir. Fiindca stie foarte bine sa explice. Si e si de "treaba"....ne uitam impreuna si fluieram dupa fetele de la liceu laughing.