| AnonymousOfficial a întrebat:

un cadru didactic are voie sa dea in judecata un elev minor! dau funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti neclar si evaziv. Spune varsta minorului, daca este dosar penal ori civil si obiectul acestuia si o sa-ti dau un raspuns concret. Daca nu vrei sa dai aici detaliile poti sa-mi scrii pe privat si o sa-ti raspund tot asa. In principiu se poate. Numai bine!

| axll a răspuns:

Ce a facut minorul poate fi judecat dar consecintele vor fi suportate de parinti. trebuie sa existe o solutie prin care sa iti recuperezi prejudiciul sau cineva sa raspunda pentru o anumita fapta. intreaba un avocat.

| AngelOfNight a răspuns:

Nu... un elev minor nu e major deci nu raspune juridic
insa ii poate da in judecata pe parinti, in cel mai rau caz se poate ajunge la scoala de corectie(depinde de gravitatea problemei)