| Green4Apple a întrebat:

Marti,25.09.2012 o sa am testul initial la limba romana.Stie cineva cam ce ar trebui sa invat pentru el?(PS, testul initial pentru clasa a VII-a)

4 răspunsuri:
| georgiana999 a răspuns:

1=O sa iti dea sa scrii cateva sinonime antonime
2=sa desparti in silabe unele cuvinte
3=sa treci un substantiv ales( sau impus) la toate cazurile si functiile sintactice
4=pe baza unui text va trebui sa gasesti hiate diftongi triftongi
5=s-ar putea sa fie intr-un exercitiu sa scrii trasaturile de caracter ale unui personaj ori facut in clasele anterioare ori dintr-un text ales de doamna profesoara
6=trebuie sa stii toate genurile si caracteristici al fiecare
7=sa stii sa dau exemple de cuvinte compuse, familia lexicala a unui cuvant
8=O sa iti dea acteva propozitii din care sa scrii morfologic si sintactic ce sunt cuvintele,, subliniate'' din acea propozitie.

Cam asta ar trebui sa iti dea.

| kitten95 a răspuns:

Nu trebuie sa inveti, uita`te peste ce ai facut in anul trecut de vreo 2 ori si o sa-ti amintesti.

| EuAlbinutza a răspuns:

Pai mi se pare ca trebuie sa invetii tot ce va predat ca si eu sunt a 7a si, si noua ne-a facut asa bft la test:*

| Robertmihairobert98 a răspuns:

Poi invata partile de vorbire o sa ati dea la test asta e sigur. Bafta la test sa iei 10 xD astept Funda.