| qieiqpalz a întrebat:

Master cu facultate e acelasi lucru?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Master-ul e o specializare de 2 ani pe care o faci dupa absolvirea facultatii si dupa ce ai obtinut diploma de licență.
Cursurile pot avea loc tot in incinta facultatii dar e un nivel superior licentei. Lucrarea de absolvire la master se numeste dizertație.
Treapta superioara masteratului este doctoratul.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ciclurile sunt in ordinea: ciclu de licenta (3, 4,5 sau 6 ani, depinde de facultate), ciclu de master (2 ani), ciclu de doctorat (minim 3 ani).
Poti sa faci doar ciclul de licenta si tot se cheama ca ai facut facultate. Dar ordinea e aia de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Licența e un program de studiu
masterul altul

| wpetterssone a răspuns:

Masterul este o parte din anii studiu al unei facultăți. Prima bucată durează 2-4 ani și se numește licență. Următorii 2 ani se numestc Masterat, următorii 2-6 ani se numesc studii de Ph.D.