| Anonimul151 a întrebat:

Mediile la romana, mate, istoria evreilor etc... Se rotunjesc dacă de ex am media 8, 50, etc...? Se rotunjește la 9? Sau nu?

Sau doar la modulele de specialitate se rotunjesc mediile?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se rotunjesc, avand in vedere prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 109
  (1) La fiecare disciplină de studiu/modul se încheie anual o singură medie, calculată prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."

| Anonimul151 explică (pentru Ioandelasal):

Și eu știu, că se rotunjesc. Doar că mi-a zis diriga că se rotunjesc doar la modulele de specialitate și la restul nu...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimul151):

Spune-i sa citeasca prevederile legale indicate, acestea se refera la toate materiile.

| Hyperion7 a răspuns:

Toate mediile la toate materiile se rotunjesc, cu excepția mediei totale care rămâne așa.
Adică, in cazul de față, da, media se va rotunji la 9.

| LisaJulie a răspuns:

Acum după noile legi ale educației se rotunjește!

| EestiSodalane a răspuns:

Istoria evreilor laughing laughing laughing