| Kitty11Kat a întrebat:

Merita facultatea de inginerie economica sau e degeaba?

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Am 6 amici care au facut aceasta facutate. Din care unul este director la o firma mare de telefonie din Israel.

Altul vine la mine sa ii dau sa mănânce pentru ca nu știu ce le pune in apă la facultatea asta dar greu tare se duc la muncă după ce o termină
Toți visează să facș numai afaceri
Au mii de idei de MATRAPAZLÂCURI!

unii vor sa faca caritas-uri altii sa altii sa faca videochat-uri
Dar marea majoritate a lor au ajuns deja la vârsta de 40 de ani si tot sclavi au fost pe la unii si pe la altii

Asa ca greu sa iti găsești job
1 spala pantofi la un turc second-hand si ii vinde ca noi
Toată ziua spala pantofi cu periuță de dinți

Altul muncește sapa șanțuri este ajutor de instalator se ocupă cu Blablacar
Mai montează cate o ială priza baterie la quveta.

Altul a tot schimbat job-uri a fost livrator coletar tehnician it acum la angajat tatal lui undeva la un ONG pentru protectia copiilor si in cartea de munca e trecut ca munceste 8 ore si el muncește decapat 13 ore / zi

Alta se ocupa de un strand este șef acolo ea taie ea spânzură om bun la toate.

Unul cerșește la scara blocului la toti vecinii si nu ii place munca deloc
I-am cumpărat eu ziare
Iti fac poza si ieri i-am cumpărat ziar
I-am dat câte un carton de oua
Cand urc sus ii mai las cate o conservă
Ii mai incarc telefonul sa aiba cu ce sa sune sa se angajeze
Dar la fiecare job ii gaseste cate un motiv
Ba ca e prea departe
Ba ca nu oferă transport
Cred ca le sucește mințile ies de acolo cu pretenții ca să nu muncească nimic si sa primească bani

O fată speră visează ca o să faca ea conferințe și o să ii invete ea pe patroni cum sa faca afaceri
Chiar ii merge binișor castiga ceva gaseste fraieri
Aduce patroni de succes si le ia banii fraierilor care se duc la conferințele respective
Mai si-a facut si o fundație daca tot ii prinde acolo le prezintă caz lacrimogen si ii pune pe ăștia sa ii faca donatie
Mai jegmaneste pe la o fabrică gigantica si-a facut firma de secretariat căpușă si le ia la aia aproape tot profitul.
Chesrii din astea se descurcâ

Altul este homles doarme pe strada pe plaja ca la dat maicasa afara din casa.

Altul vinde tablouri si mănâncă doar in zilele in care are vânzare altfel sta luni dea rândul cu curentul taiat si picteaza la lumânare si mănâncă bere parizer pâine si cam atat
Trăiește doar pentru bere si el visează ca o sa faca mare afacere in viata cu obiecte de arta
Dar a ajuns sa aiba 40 de ani si nu a făcut mare lucru până la vârsta asta

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cauta putin pe internet sa vezi ce oportunitati de angajare iti ofera finalizarea unor asemenea studii, sau poti sa intrebi studenti mai mari sau chiar din absolventi preferabil. Odata ce ti-ai intocmit o lista a job-urile pe care le poti avea cu asemenea diploma, intra pe Ejobs si cauta-le pe fiecare in parte sa vezi cat de multe oferte de munca exista( asta pentru a-ti face o idee legata de cererea pentru asa ceva). Daca ofertele de munca-s putine si nu prin apropierea ta, atunci nu-ti recomand aceasta facultate.

| DARLINGx a răspuns:

Depinde dacă ție îți place acolo "da merită '