| AvalohAlyn a întrebat:

Mi-a placut foarte mult Elevul Dima dintr-a saptea.Mai stiti si alte carti de genul acesta care sa fie frumoase si interesante? Ce carti de genul ati mai citit? Multumesc

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Astea sunt, in genere, cartile cu care incepi, pana vei ajunge la marii clasici.Eu ce-am mai citit carti de genul pana prin a8-a. Daca ti-a placut 'Elevul Dima dintr-a saptea', mai incearca si 'Invitatie la vals','Scrisoare de dragoste' si altele de Drumes, el scrie, in principiu, in acelasi mod, ce difera e povestea.Hm...altceva ar mai fi 'Prep'[ Curtis Sittenfeld],'De veghe in lanul de secara'[Jerome Salinger],'Lorelei'[Ionel Teodoreanu]. Si Eliade scrie foarte frumos, dar e ceva mai greu decat Drumes, mai ales ca el are si o tenta de filosofie in opera sa literara, dar nu ar strica sa incerci 'Maitryi' sau 'Nunta in cer', in rest sunt ceva mai complexe scrierile lui.
Bafta la citit.>big grin

1 răspuns:
| legionarul a răspuns:

"Romanul adolescentului miop" de Eliade