| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am propus sa studiez la o universitate din strainatate, insa nu stiu exact de ce am nevoie la dosar... stiu ca de multe chestii printre care :
1) Recomandari (De la cine pot lua? Sunt putin confiza...)
2) Activitati extrascolare ( Ce pot face mai exact in aceasta privinta? Imi puteti da cateva exemple? puppy dog eyes)
3) Voluntariat (Ma gandeam sa donez sange pentru ca am auzit ca se pune si asta dar nu am inca 18 ani si nu pot. Ce altceva pot face?)
Imi puteti da va rog mai multe detalii? Ce trebuie sa contina acest dosar?
Vreau sa studiez in Coreea de Sud. Va rog mult sa ma ajutati. Dau funda celui mai bun raspuns. Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| ttturquoise a răspuns:

1. Recomandările le poti primi de la profesorii specializaţi în materiile pe care vei continua să le studiezi la universitatea respectivă, poate chiar şi de la director.
2. Diplome de la concursuri, olimpiade, dacă ai făcut vreun sport poţi primi un fel de atestat de la antrenor/club, sau daca ai fost implicata în anumite activităţi, dezbateri, aduci dovezi cum că ai fost prezentă acolo.
3. Poţi merge să ajuţi copii la un adapost sau ceva de genul. Să strângi fonduri şi donaţii de orice tip pentru diferite cauze.

Şi din câte ştiu, dosarul respectiv trebuie trimis cu mult înainte de admitere.

| KimYume a răspuns (pentru ttturquoise):

Multumesc mult, chiar nu stiam de la ce profesori pot lua recomandari. O sa ma mai interesez si fultumesc mult pentru raspuns.

| UnRPR a răspuns:

Daca ti-ai propus sa studiezi in Coreea poate un prim pas ar fi sa gasesti cursuri de insusire a limbii respective. In ceea ce priveste voluntariatul, a dona sange nu prea se incadreaza in genul de activitati de voluntariere urmarite de universitatile de afara. eu deja am demarat procedurile pentru admitere la un program de Master in UK. Daca esti din Constanta, cu voluntariatul te pot ajuta eu. Daca esti din alt judet, incearca sa gasesti o filiala locala a unei fundatii sau ONG, pe activitatea care te-ar atrage mai mult : copii orfani, batrani, ecologie, etc. Crucea Rosie, Salvati Copiii sunt doar cateva exemple de astfel de oraganizatii si au filiale in fiecare oras.

| KimYume a răspuns (pentru UnRPR):

Multumesc pentru raspuns. Cursuri la coreeana fac din octombrie 2012 big grin si sunt clasa a 10-a... sper ca am timp sa invat tot ce trebuie pana plec :-s. Nu sunt din Constanta, sunt din Bucuresti. Ma voi mai interesa, multumesc foarte mult.