| clauditzu a întrebat:

MOTIV LITERAR - Cine imi spune si mie ce inseamna, am bacul peste 2 zile si niciodata nu am inteles ce inseamna motiv literar si cum il gasesc intr-un text! Explicat-mi cu cuvintele voastre, nu cu citate de pe wiki sau alte site uri, sa inteleg si eu puppy dog eyes. FUNDAA CLAARR, DACA INTELEG!

Răspuns Câştigător
| Cosmiinna a răspuns:

Deci cand o ai poezie. si iti cere tema sau un motiv literar intotdeauna sa te uiti prima data la posibila tema sau chiar tema poeziei, tema de obicei este iubirea sau natura, motivul este un cuvant din respectiva poezie care te-ar putea duce cu gandul la iubire sau la natura. De exemplu la iubire : gingasa, tandrete, buze, ochi, chip, frumoasa etc. iar la natura : pom, primavara, tomana, deal, soare si asa mai departe. ai grija ca moartea nu va fi niciodata motiv ci tema! pupici si bafta la bac, sa avemlaughing)

3 răspunsuri:
| pastru009 a răspuns:

Buna.
Motivul literar consta într-un simbol, o idee, o imagine reluate sau subliniate cu insistenta si care contribuie la definirea mesajului unei opere.

Exemple:

Obiecte: motive acvatice (izvorul, lacul, marea, ploaia, lacrima; apa vie/apa moartaalbastra, crinul, trandafirul.; arborele sacru: teiul, salcâmul, bradul, gorunul.); motive terestre (codrul, gradina, muntele, dealul), motive astrale (steaua, luceafarul, luna, soarele, norul); motivul obiectelor fermecate (palosul fermecat, armura tatalui, oglinda, peria, basmaua.) obiecte simbolice (cartea-simbol cultural, treapta-simbol ascensiv, oglinda-simbol al reflectarii în constiinta, cheia-accesul, calea, solutia, lacatul-interdictia, masca-aparenta, jocul, rolul, plugul-munca, ochiul-cunoasterea prin contemplare, buzele-rostirea, cunoastere prin cuvânt, sarut, inima-iubirea).
Sper ca te-am ajutat. happy

| clauditzu explică (pentru pastru009):

Am zis ca nu vreau raspunsuri de pe net oh go on!

| pastru009 a răspuns (pentru clauditzu):

Atunci ce vrei? Fiindca indiferent daca spunem noi cu cuvintele noastre sau daca luam de pe net, este acelasi lucru.Doar ca este exprimat mesajul intr-un alt mod. Subiectul/Definitia/Caracteristicile sunt aceleasi doar ca sunt exprimate diferit din cauza celui ce le zice/descrie.