| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Multi neaga existenta schimbarilor climatice sau incalzirea globala. Sunt acestea la fel de ingrijoratoare cum sunt prezentate?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La cate dovezi stiintifice exista in privinta asta, multi nu ca neaga habar nu au ce inseamna plus ca nu au nici o dovada ca nu ar fi, anunta-ma cand ipoteza lor trece prin asta
Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunoștință științifică

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu te ingrijora; climatologia este inca la juniorat. oricum; tot vei muri in acest mileniu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt. Dar ca oameni care traim sub 100 de ani ne doare-n p*l@ de ce-o veni in urma noastra...

| RaduCadar a răspuns:

Da, sunt. Si daca nu facem ceva curand temperatura va creste cu pana la +1 grad la 5 ani, adica in 20 de ani 4 grade. E foarte mult.
in ritmul asta in 1000 de ani iarna o sa fie vara si vara o sa inceapa sa se evapore apa.