| anonim_4396 a întrebat:

Neata! Vreau si eu canteva chestii despre mate-info. Eu vreau foarte mult sa merg acolo deoarece imi place matematica si informatica. Nu vrau chestii pe care le stie oricine cum ar fi ca faci multa matematica fizica si informatica, vreau chestii pe care le stiu doar cei de la acest profil. Numar de ore, Cam ce se face in clasa a 9 a la materiile importante, intr-a 10 a, a 11 a si a 12 a. Chestii de genul. Ofer FUNDA! Scuze de categorie.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi Programele ( în vigoare ) la linkul :
http://programe.ise.ro/Actuale/Programeinvigoare.aspx

La "Matematică-Informatică" dai următoarele teze :
" Teza la Limba si literatura romana
Teza la Matematica
Teza la Informatica
Teza la Fizica/ Chimie/ Biologie (la alegere)" - - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Matematică-informatică" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu o sa-ti spuna nimeni tot ce trebuie de stiut pana in clasa a 12-a. Materiile sunt aceleasi cat si continutul acestora.
O sa faci lucruri mai complicate la mate, info si fizica atat, in rest te poti uita pe net ce faci in acele clase.Nu o sa stea nimeni sa le insire pe toate, scuze...

Eu unul o sa-ti prezint clasa a 9-a.Atat imi permite timpul. Sper ca esti multumit si cu atat.
Deci. O sa incep cu orarul meu din clasa a 9-a ca sa iti faci o impresie. Eu am fost la mate-info intensiv info.

Luni-Mate,Franceza,Info,Info,Logica,Engleza

Marti-Desen/Muzica,Fizica,Fizica,Info, Bio,Istorie,Religie

Miercuri-Dirigentie,Sport,Chimie, Romana,Romana,Geografie,Biologie

Joi-Engleza,Fizica,Mate,Mate,Chimie, Franceza

Vineri-Romana,Mate,Romana, Tic, Info, Tic

Bun, acesta este orarul. Parca erau 32 de ore in total. Numara-le si tu...
Acum materiile importante.
La Romana- eu am facut despre Morometii (In principal despre romane) O sa va puna sa cititi si sa faceti comentarii.

Mate-Algebra-Se pune mare accent pe capitolul functii,in rest lucruri mici
Mate-Geometrie-Se pune accent pe capitolul Vectori si pe cel cu Elemente de trigonometrie

Engleza/Franceza-Nimic nou, reluati gramatica si lucrui pe care le-ati mai facut
Chimie-Structura Atomului (invelisul de electroni), Ioni, Aciz si Baze (ph-ul) -Capitole mari, importante
Fizica- Structurata in 2 ramuri:
1. Lentilele (sau ceva de genul...stiu ca faceti despre reflexia si refractia luminii pe semestrul 1. )
2.Pe semestrul 2 Este fizica mecanica, deci o sa trebuiasca sa inveti o multime de formule.

Info-O sa va ia de la 0 si o sa ajungeti de la probleme de genul "Sa se calculeze cat face suma s=a+b, a si b fiind doua numere citite de la tastatura" pana la probleme cu vectori sau matrici.
Sper ca te-am ajutat!
Bafta!

-Blytz-