| Aihao19 a întrebat:

Nu cred ca sunt in stare sa iau bacalaureatul adica nu pot sa mai retin nimic asa cantitate mare de informatii, ce sa fac? Cum sa mai traiesc asa? Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Nu ai cum sa traiesti asa. Ai intrat intr-o spirala. Gandesti prea mult la viitor. Devii anxios. Trebuie sa iei bacul. Atat. Cum, nu conteaza. Ia fiecare zi cum vine, incearca sa retii ceva, daca nu, aia e. Te prezinti, dai tot ce poti din tine. Asteapta sa se intample si apoi te gandesti la variantele care rezulta din ceea ce ai facut la bac. Daca te angajezi de la bun inceput, daca urmezi alte studii etc. Esti deja cu mintea in viitor. Fii prezent. Invata pentru tine, nu pentru rezultate.
In momentul in care dai tot ce e mai bun din tine, nu te mai poti invinovatii ca un lucru nu ti-a iesit. Nu ti-a iesit, asta e. Ai incercat totul. Nu se moare din examene neluate, daca era asa...multi erau morti pana acum.
Da-i si tu logout, iesi afara, du-te intr-un parc (ca oricum e vreme frumoasa) si apoi o sa ai mintea mai limpede pentru invatat si acumulat informatii.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Renunti la calculator, la televizor, la alte prostii si inveti cat poti tu de mult. Daca nu il iei anul asta, il iei la anul.

| mgtow a răspuns:

Studiile nu te face om mare, sa iti mearga creierul da

| BuLaNNNeL a răspuns:

Neamțu nu cere bac. Sa-ti deschizi o firma, sa investești in ceva nu-ti cere bac, fii descurcatet. Orienteaza-te in lume, vezi ce merge, ce nu merge, ia-o de jos. Stai linsist ca in Romania si cu mastere se lucrează în fabrici pe 1900 ron laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-te de GTA si pune-te pe invatat, ca altfel nu vei lua bacalaureatul.

| Victoria18 a răspuns:

Pai... Pe tine sigur te distrage ceva de la invatat. Daca nu elimini acest lucru nu il iei.

| iAMVi a răspuns:

Daca nu te-a interesat scoala ani de zile si crezi ca o sa faci acum marea cu sarea, stai calm, nu mai ai cum sa recuperezi acum.
Oricum tara are nevoie de forta de munca laughing

| GTudor1999 a răspuns:

Poti sa incepi prin a lua o pauza de doua-trei zile. Depinde la ce materie ai probleme, dar nimic nu e imposibil.