| anonim_4396 a întrebat:

In 2016 am terminat liceul si nu am luat bacalaureatul, nici macar in toamna. Dupa asta la scurt timp am fost nevoit sa ma angajez. Anul trecut nu am fost sa ma inscriu pentru ca au aparut multe probleme in viata mea. Nu cred ca exista zi de la Dumnezeu sa nu mi se reproseze de cineva ca nu fac nimic fara BAC in viata, ca sunt un ratat, ca nu ma pot duce nicaieri fara acest examen, pe mine chiar ma darama psihic. Cateodata chiar nu stiu de ce traiesc pe acest pamant, de ce trebuie sa sufar atat de mult, de ce nu pot fi inteles de ceilalti din jurul meu si multe altele. Nu ma mai simt in stare sa fac pregatiri pentru BAC, pentru ca sunt cu munca, banii sunt putini, multe responsabilitati, neintelegeri in familie si multe altele. Viata mea s-a schimbat de atunci si nu prea in bine. Nu prea am cu cine sa vorbesc.
Voi ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| CristianM22 a răspuns:

Il dai cand esti pregatit!
Pana atunci, tu cauta-ti un job care sa iti placa cu adevarat si sa castigi si bani frumosi.
Stii ca daca vrei, te poti face si asistent de zbor(stewardeza) si fara BAC, acolo stai, imparti mancare, calatoresti, vorbesti 5 minute in engleza si faci 1000 de euro. Alege ceva care sa iti placa si sa castigi si bani din asta.
Iar BAC-ul, cand esti pregatit, mai inveti in timpul liber

2 răspunsuri:
| denisamihaela a răspuns:

Sunt persoane care au luat examenul de BAC si la 40 de ani. Tu sa fii sanatos! Important este ca lucrezi, ca poti sa te descurci singur, esti independent din punct de vedere financiar. Te întreb altceva, daca aveai diploma de Bac, te ai fi inscris la o facultate? De ce crezi ca viata ta ar fi fost alta?

| Aztecul a răspuns (pentru denisamihaela):

Daca luam examenul de BAC nu ma duceam la facultate.
Ii mai aud pe cei din jur ca e bine sa ai Bacu' ca nu sti ce iti rezerva viata. La noi in Romania se cere mai peste tot si din cauza asta.