| anonim_4396 a întrebat:

Care este algoritmul general de rezolvare a problemelor cu legi de compozitie de forma:
Fie "*" legea de compozitie definita pe multimea numerelor complexe.
Calculati x*x*x*... de n ori... *x.
Vreau algoritmul general de rezolvare, nu rezolvarea pe un exercitiu anume.

3 răspunsuri:
| GolopențaAdrian a răspuns:

Prin inductie matematica

| WolfiePUB a răspuns:

Te referi la ridicarea la putere? Dacă da, caută pe net despre ridicarea la putere în timp logaritmic.

| anonim_4396 explică (pentru WolfiePUB):

Am omis un detaliu:
Fie "*" legea de compozitie definita pe multimea numerelor complexe.