| calubalan a întrebat:

Nu există ţară pe lume care să nu aibă probleme legate de corupţie. Diferenţa este că unele reuşesc să controleze fenomenul, altele nu. Cum poţi învinge corupţia? http://ht.ly/3YPKj

Răspuns Câştigător
| SatanaInIzmene a răspuns:

¨În România, asistam de ani buni, la o confruntare titanica dusa de autoritati pentru stârpirea coruptiei. Totul a fost pus sub aceasta lozinca: „Totul pentru frontul anti-coruptie!" Minunat, numai ca rezultatele nu se vad cu niciun chip ¨

Minunat,nu numai ca rezultatele nu se vad, dar se vede o amplificare majora a fenomenului pe fondul saraciei crunte.S-o spunem p´aia dreapta : Nu exista tara saraca ( idem Romania ) pe planeta asta, ca mita/spaga/traficul de influenta/coruptia la toate nivelurile s.a.m.d sa nu se intaleze si sa prospere.Radacinile sunt infipte adanc in mentalul colectiv. Vrem nu vrem, coruptia e parte din societate si cere adaptare.