| anonim_4396 a întrebat:

Am comis-o. I-am spus unei fete ca tin mult la ea, dar ea are prieten si... Eu nu stiam ca iubitul ei ii urmareste conversatiile pe FaceBook, si a aflat tot ce i-am zis. O cunosc de un an, si chiar am ajuns sa tin la ea, pentru ca vorbim foarte des. Adica vorbeam. Si iubitul ei mi-a zis sa nu ma mai bag in relatia lor, desi eu nu m-am bagat vreodata, nu i-am zis sa renunte la el, pur si simplu ii ziceam ca poate sa se comporte altfel cu el. Adica ma gandeam la binele ei. Si ea imi spunea ca am dreptate si ca suntem prieteni apropiati, dar el mi-a zis sa nu ma mai bag in relatia lor. Eu doar voiam sa-i fie ei bine. Azi i-am zis ca nu mai suntem prieteni, ca fac ce a zis iubitul ei, dar nu pentru a face ce zice altul, ci pentru a face ceva ca sa-mi fie mie bine. Chiar mi-am dat seama ca daca vrei sa ajuti si sa ii faci pe altii sa se simta bine, iti faci dusmani. Eu chiar nu aveam de gand sa mi-l fac dusman pe iubitul ei, mai ales ca eu nu am vrut vreo relatie cu ea, vreodata si nici macar nu il cunosc pe prietenul ei. Am vrut doar sa fim prieteni. Si tot el imi zice ca e penibil sa ai o relatie cu o colega de clasa. De acord, dar eu nu am vrut asa ceva cu ea, vreodata! Nu inteleg de ce patesc eu din astea. Mi-am dat seama ca deocamdata, nu iubesc pe nimeni si prefer sa imi vad de prietenii si de viata mea, nu de viata altora, mai ales a celor pe care i-am considerat prieteni. Credeti ca am facut alegerea buna? Sa fim clari, eu nu zic ca nu am gresit. Am facut lucruri aiurea... Si am invatat ceva din asta, zic eu.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Hai sa-ti povestec ceva: Sunt cu mult mai batran de cat tine. Intr-o zi mi-a picat cu tronc o unguroaica. I-am spus si ei. Si ea zicea ca-i place de mine. Statea cu un moldovean si a zis ca nu are curajul sa-i spuna. Intr-o zi m-am dus cu ea acasa la ei si i-am spus moldoveanului ca sunt de acord sa ne luptam daca vrea sau sa plece el pasnic. A plecat pasnic si s-a rezolvat. Eram in stare sa ma si bat cu el. N-ai gresit cu nimic si daca ea vrea poate sa-i faca vant aluia. Putin curaj si totul se rezolva.

| T0T a răspuns:

Daca renunti la ea de frica inseamna ca esti un pampalau.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu am renuntat la ea de frica, pentru ca stiu ca nu am facut ceva care sa ma puna intr-un conflict cu cineva. Ea vorbea doar despre acel baiat cu mine si eu ma cam saturasem. Daca aveam eu o problema... "Nu, nuuu nu am timp scuze" cand avea ea o problema... "Vaai, ajuta-ma". Prietenia cu ea nu m-a ajutat. Si da, mi-am dat seama ca par un pampalau.

| Maslinutza a răspuns:

EU sunt de acord cu tine in totalitate! Ai facut alegera buna! Nu te speria, si mie mi s-au intamplat chestii din astea si am procedat la fel ca si tine!

| anonim_4396 explică (pentru Maslinutza):

Nu ma sperii, dar baiatul ala a inteles ce am vrut eu sa-i zic prietenei lui complet gresit. Nu am chef si timp sa stau sa ii explic lui ce a fost de fapt, dar ar fi o pierdere de vreme curata, mai ales ca nici nu il cunosc, nu stiu nimic despre el. Si daca il vad in realitate, o sa fac si ce fac cand nu il vad : nu il bag in seama. Chiar nu ma asteptam ca cineva sa fie de acord, din moment ce eu nu fac mereu ce ar trebui... Mersi!