| halloweenn65 a întrebat:

Nu inteleg de ce daca esti la stiinte trebuie sa dai bac si la mate. Ce legatura are matematica sau fizica cu biologia si chimia?

Răspuns Câştigător
| F3d0x a răspuns:

Nu toti de la stiinte merg mai departe pe chimie/biologie/medicina.
Unii se mai indreapta spre facultati tehnice/ingineresti.Plus ca profilul nu se mai numeste chimie-biologie de pe vremea lui nea Nicu...se numeste STIINTE ALE NATURII.Ce intelegi tu prin stiinte ale naturii?
Acestea sunt biologie, chimia DAR si matematica si fizica.Stiintele naturii sunt stiintele care studiaza mediul inconjurator.
-Biologia-Studiaza viata, organismele si natura
-Chimia-Reactiile dintre substantele care se afla pe Pamant cat si in spatiul cosmic.
-Fizica-procesele care au loc in natura
-Matematica-mama stiintelor-Studiaza TOT, descrie Universul si Pamantul+Ca te mai pune sa gandesti si tu
Sper ca te-am ajutat.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ce să înțelegi tu. Ești paralel de tot și toate. Fă-te patiser.

| halloweenn65 explică (pentru T0T):

M-am gandit si la varianta asta

| gothicbat a răspuns:

Nici nu-ți bate capul să înțelegi.

| Edmonds2342 a răspuns:

Profilul este de tip real, deci vei studia științe exacte, indiferent de specializare (sn sau mi)

| lorena66 a răspuns:

Mate vei face toată viața lol

| DanielCD a răspuns:

Pai fara matematica nu poti intelege/invata biologia, chimia etc.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Matematic%C4%83