| AvalohAlyn a întrebat:

Nu prea mai am chef sa invat in luna decembrie...Imi sta gandul mereu la "frecat menta"De exemplu cand a fost timpul sa invat pentru teze(deci le-am dat deja)stata stateam in pat cu caietele in mana si nu aveam chef deloc sa invat, ma cuprindea lenea totala dar eu mereu am invatat bine in trecut adica eram printre singurii din clasa care mai punea mana pe caiete si pe carti acasa.
Ce-i de facut? Mai e cineva la fel?laughing
Oare o sa imi revina cheful dupa vacanta? Mi-e frica ca nu cumva sa pierd total dorinta de a mai invata.
A mai patit cineva asta?

Practic am o "apatie" pentru scoala si invatat "castigata" in luna decembrie.
Ce as putea face sau cum sa nu-mi pierd total cheful de a invata?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Efectul vacantei... ce poti face?
Vine vacanta, te gandesti la toate prostiile, numai la invatat nu. Ni se intampla tuturor. *sau cel putin si mie*
O sa treaca dupa ce se termina vacanta de iarna.

Incearca sa faci invatatul distractiv. Stiu ca aceste cuvinte se exclud reciproc dar macar incearca. Fa desene /scheme distractive care sa aiba legatura cu lectia, subliniaza ce e important cu anumite culori. Eu asa invat.

Succes!

4 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Vrei, nu vrei, bea Grigore aghiazma. Pentru ca va fi foarte greu sa recuperezi.

| Voro a răspuns:

N-ai ce sa faci decat sa-ti impui ca trebuie sa inveti de-un 6 macar. E normal, si pe mine ma cuprinde lenea la liceu. Ma gandesc numai la sarbatori, stat acasa, vacanta si d-astea dar nu uit sa mai trag si un ochi in caiet sau sa mai aud vreo vorba de la prof.

| alice4stars a răspuns:

Vezi tu, inteleg asta, uneoari nici nu vreau sa imi fac temele, dar sunt una din cele mai bune din clasa, de acea eu învat. Fa 5% pe zi. In fiecare zi inveti cate puțin. Vacanta are cam 2-3 sapt. Ai timp. Fa câtva (nici prea mult, nici prea Putin) si vei vedea tu.

| DanielPaduraru123 a răspuns:

Decembrie e inceput de iarna de timp cu mai putin soare si iti dă dorințe de somn si de "frecat menta" deci încearcă sa înveți chiar si cu cheful de freacat mentă o sa iti treacă sau gaseşte o materie la care te pricepi si lucrează la ea asa o sa te obişnuieşti si după o sa te apuci automat de învățat.