| blojualex2009 a întrebat:

Cum as putea invata pentru bac? Mai sunt 2 luni, dar cand ma apuc sa invat imi trece cheful de invatat, dar ma dor ochii si as vrea sa nu mai invat deloc. Multumesc pentru intelegere.

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Cand eram ca tine, m-am apucat la fel in ultima clipa sa depozitez informatiile mai bine. Uite cum am facut eu:
- la mate am avut meditatii cu o luna inainte de bac, dar asta doar pentru ca dadeam la ASE (macar la mate eram buna). Daca nu esti asa priceput la cifre si ai materia asta la bac iti recomand sa iti rogi un coleg mai bun care sa te ajute sa pricepi notiunile importante.
- la romana am citit cartile pentru examen pentru a intelege mai bine comentariile, apoi mi-am scos ideile principale din cartile de comentarii.
- La geografie... ei, aici chiar mi-am dat silinta. Nu stiu ce materie ti-ai ales, dar important este sa citesti cate o lectie pe zi si sa incerci sa retii cele mai importante notiuni. Scrie-ti planuri, subliniaza cu culori diferite, scrie mare, mic, cum iti este tie la indemana pentru a retine si din imagini.
- Relaxeaza-te, dormi suficient si gandeste-te ca dupa o nota mare la bac poate vei fi recompensat de parintiwinking si apoi daca mergi mai departe la facultate, te va ajuta aceasta nota sa intri undeva unde iti doresti.
Succes!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intelegere? Sincer nu te inteleg. Ce altceva mai bun de facut ai la varsta ta decat sa inveti? Esti la varsta de aur, la care toate informatiile se retin rapid si stabil. La 18-20 de ani inveti cu placere, de drag, dupa aceea e ceva mai greu. De invatat, inveti oricum toata viata.
Solutii de invatat? Fa-ti un plan strict si tine-te de el. Renunta la televizor si internet (scoate din priza calculatorul si televizorul, pune-le in cutii si depoziteaza-le in alta incapere, eventual incuiate). Invata zilnic, nu sari peste nici o zi. Invata in reprize scurte de 60-80 de minute cu pauze de 10 minute. In pauza, uita-te pe geam, citeste o carte care iti place, vorbeste cu un prieten la telefon. Niciodata nu prelungi pauza pentru nici un motiv. Dormi suficient (8 ore), nu bea cafea, mai bine ceai verde si, eventual, cate un pic de ciocolata. Cand vei lua note mari la bacalaureat vei avea o mare multumire si iti vei simti munca implinita.

| Ben. a răspuns:

Incearca sa gasesti o motivatie beton. fa o obsesie din asta. eu de exemplu ma motivam gandindu/ma la cat de frumoasa e viata intr/un camin studentesc.

| Alexandrinaa a răspuns:

Si eu ma pregatesc pentru bac, si eu sunt in aceeasi situatie, doar ca eu f greu o sa ma apuc la un moment dat de invatat pentru ca lucrez. Dar! happy Mai sunt sanse. Invata sistematic.
1. Propune-ti o motivatie: o vacanta la mare, o viata super la facultate, iubitul/iubita te va duce undeva etc...
2. Ia-ti cartile din care inveti si aseaza-le langa pat/canapea/fotoliu, si noteaza tot ce ai de invatat, bifeaza cu pixul, si te apuci de cate una... un comentariu pe zi de ex la romana
3. La mate eventual fa cateva exercitii si uita-te atent la fiecare exercitiu ca sa-i pricepi algoritmul.
4. De fiecare data cand ai terminat de invatat ceva, un capitol, bifeaza-l. Sa vezi ce fain o sa te simti cand o sa vezi ca trece repede!

Pare, dar nu este tragedie. Hai ca ne apucam impreuna, daca vrei scrie-mi si poate invatam impreunatongue te ajut si eu cu una alta, depinde din ce materii dai! happy succes kiss

| zu a răspuns:

Planifica-ti lectiile in asa fel incat sa inveti cate ceva in fiecare zi, ar fi bine sa te apuci de pe acum, sa nu fie prea tarziu dupa, sau.mai incearca o solutie care ar fi meditatiile suplimentare, asta daca ai posibilitate financiara, iar cu lucrurile care te distrag de la invatat incearca sa le ignori, iti va parea rau dupa, ca nu ai invatat acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate si eu's in aceeasi situatie. cre k ma iau si ma duc la bunici, fara televizor si internet. si intr-o luna invat tot ce trebuie pentru un...9 big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu's in aceeas situatie ...ink 2 luni si vine bacu'... da nu mai pot sa invat km invatam inainte ...de ex inainte puteam sa invat si 5 ore intruna... acum dupa 2 ore innebunesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel n-am invatat nimic si nu stiu ce sa fac nu am chef de invatat deloc daca gasesti solutii anunmtama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu am probleme gen invatat mate insa nu sunt in aceeasi siuatzie ca voi (nu dau bacul, de fapt mai am 3 ani de liceu) as vrea si eu sa aflu de la cineva care stie cum sa invat e cam greu d explicat insa vreau ca in acesti 3 ani care mi-au maio ramas de liceu sa invat serios engleza mate info fizica sh chimie. am o problem ala fizica sh chimie sunt varza zero total la info ma descurc nici cu matematica nu stau decat binisor asa as vrea sa vb cu cineva (o persoana serioasa)care a trecut prin perioada asta sh stie ce sfaturi sa imi dea. Vreau s ma apuc serios de invatat pentru ca am planuri mari de viitor si la facultatea care vreau eu sa intra greu deci trebuie sa ma pun cu bura pe krte.

va multumesc anticipat va ros cine vrea sa vb cu mine ma gaseste la adresa de EMAIL yoanay83@yahoo.com

va rog mult sa ma ajutati

| annagabi a răspuns:

Si eu am trecut prin asta, desi sunt o alta generatie! Eu m-am mobilizat foarte repede cand mi-am pus intrebarea: Sunt pregatita sa ma angajez (la 18 ani) si sa dau piept cu toate problemele ce decurg din asta sau mai bine invat, iau Bac-ul, intru si la facultate si macar inca un an doi mai stau acasa la parinti? Si uneori nu e vorba de lene daca gindesti asa! Te-ai gandit serios ca poate esti indragostit? Apoi daca vei avea copii cum ai sa stii sa-i ajuti la teme?

| getutza a răspuns:

Nu dispera! Timpul te preseaza, dar mai bine acum decat sa regreti apoi... Nu esti singurul care da bac-ul. Sunt multe motivatii, dar pana la urma sunt persoana ta si viitorul tau in joc! Vei fii tare mandru sa primesti laude dupa bac si sa stii ca sunt pe merit... E numai vorba de un strop de ambitie...sunt sigura ca poti mai mult decat iti inchipui... Un program bine stabilit, materie sintetizata, ordine (in ganduri initial), disciplina si gaseste ceva interesant in orice. Gandeste-te ca notiunile astea pe care le poti acumula acum te pot scoate din situatii critice si-n viata de zi cu zi...intr-un context, intr-o discutie.doar n-ai terminat un liceu degeaba! Fructifica fiecare minut si odihneste-te atat cat ai nevoie ca sa poti acumula...in rest, ignora activitatile de rutina...ai si tu un examen in fata! Si crede-ma pe cuvant...merita din toate punctele de vedere! Spor si gandeste-te ca, poate altii si mai in varsta, invata mult, mult mai mult ca tine...si nu se mai plangtongue Multa bafta!:*