| abc123_5207 a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa fac, m-am gandit la medicina dentara sau finante si banci, voi ce ziceti? Nu pot sa ma hotarasc, daca aveti variante mai bune, spuneti happy imi plac limbile straine, in rest celelalte materii imi sunt indiferente, sau poate as putea sa fac ceva gen relatii internationale/afaceri internationale, astept opiniile voastre, multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| refugiuDD a răspuns:

Daca te'ai gandit la medicina dentara, eu te'as sfatuii sa iti urmezi instinctul. E o facultate mai grea, dar e frumoasa.Sunt studenta in ultimul an la Farmacie si mai vorbesc cu colegi de la medicina dentara. E chiar interesant ce studiaza. Apoi sa devii medic dentist e ceva nu? E o meserie frumoasa, curata, nu lucrezi in conditii grele, banul vine frumos, pentru ca sa fim realisti un medic stomatolog nu se plange de salar.Si stii ca ai terminat facultatea si ai un loc de munca asigurat.Gandeste'te si la asta.Finante banci? Nu as prea zice, am o groaza de colegi care au facut facultatea asta si nu isi gasesc loc de munca. Pune in balanta avantaje dezavantaje, si cugeta bine inainte sa iei o decizie, mai ales ca e vorba de viitorul tau.Sti e vorba aceea : "Suntem suma deciziilor noastre" BAFTTA!

8 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Buna.Ar fi mai cautat dentistul deoarece bancile nu prea mai merg asa de bine.Insa doctorii se cauta peste tot, mai ales dentistii, si iti mai faci si un salariu asa frumusel.In principiu o viata "cool". Oricum alegerea ta.

| lindemona a răspuns:

Buna,

Eu sunt studenta la Econimie, iar in Finante-banci sunt cei mai multi studenti, asa ca nu ti-as recomanda. Pentru ca se gaseste deja foarte greu ceva de lucru. Insa in relatii internationale ar mai merge. E mai ok.
Limbile straine sunt foarte cautate. Mai ales daca faci o limba principala (engleza/germana) si una mai putin folosita. MErge ca translator, traducator etc. Se castiga bine.
In medicina nu prea pot sa-ti spun cum stau lucrurile, pentru ca nu ma pricep absolut deloc. Ar fi bine sa vorbesti cu cineva car face o astfel de facultate.

Succeswinking

| InoKo a răspuns:

Eu tot aleg intre medicina si limbi straine.De exemplu medicina dentara e din ce in ce mai bine platita in ultima vreme si oamenii au intr-adevar nevoie de specialisti in domeniu. Iar limbile straine sunt tot atit de folositoare.Ai putea sa lucrezi ca traducator. Un traducator are foarte mult, si mereu este cautat.Pe cind in banci si finante nu ne putem increde.Acuma se umpla locurile la facultatile cu aceste domenii, si de lucru e mai putin. Da daca intra tara intr-o inflatie? si mai pui ca se decide inchiderea bancilor slabe, cum a facut demult Bismark? asa specialitate nu-i de preferat.eu te-as sfatui sa scrii pe foaie avantajele la toate si dezavantajele. E important ca munca sati aduca placere si bani.Numai bine, succes.

| UseR4EveR a răspuns:

Asa spune medicina...happyare mai multe avantaje dupa ce o termini... dar trebuie sa tragi tare in ultimi anihappyBAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate domeniile pe care le-ai mentionat in intrebarea ta nu au foarte multe in comun deci este clar ca iti este greu sa te decizi ce ti se potriveste. Desigur, faptul ca iti plac limbile straine este foarte bine pentru ca iti sunt de ajutor in oricare dintre meseriile la care te-ai gandit. Este o alegere importanta si trebuie sa te gandesti bine ce te reprezinta mai bine, ce-ti place cel mai mult sa faci. Pentru ca este o decizie atat de importanta este bine chiar sa te adresezi unor specialisti in consiliere si orientare profesionala care te vor ajuta sa descoperi ce ti se potriveste cel mai bine. Iti doresc mult succes

| kittiecat a răspuns:

Daca tie iti place medicina sectia dentist este alegerea ta. mie una nu imi place pentru ca este una dintre cele mai scarboase sectii ale acestei meserii. iar daca iti plac limbile straine este f ok.pentru ca ai putea fi translator sau ceva de genu daca si tie ti-ar place...

| readysetnein a răspuns:

La facultatea de jurnalism

| addictedtomusic a răspuns:

Exact in aceeasi situatie sunt si eu.finante banci sau medicina dentara happy eu cred totusi ca pana la urma o sa aleg finante si anul viitor o sa incerc sa dau admitere la medicina dentara. daca cumva, intru la buget, raman acolo si renunt la finante. big grin oricum ce'i drept.amandoua sunt de viitor, doar ca na.depinde.nu'ti garanteaza nimeni ca gasesti un loc de munca in domeniile respective exact dupa terminarea facultatii happy de fapt la toate facultatile exista riscul asta din pacate tongue hai ca nu te mai plictisesc cu povestile mele laughing te'ai hotarat pana la urma? big grin