| CodeNameAlpha a întrebat:

Nu sunt hotarat la ce specializare sa dau dupa ce termin liceul. Cel mai probabil o sa dau la unibuc dar nu inteleg ceva, pentru matematica-informatica se aleg 4 subiecte si trebuie sa rezolv 2 la alegere (pot sa rezolv 2 subiecte legate de matematica?) iar la informatica se da 4 subiecte din care cel de informatica trebuie rezolvat obligatoriu. Care este diferenta intre matematica-informatica si informatica, din cate am vazut ambele au cam acelasi orar, daca rezolv doar subiectele de matematica la admiterea de matematica informatica tot la acest profil intru?

3 răspunsuri:
| petreblog173 a răspuns:

Scrisoare de la mosu pentru copi cuminti! Ce crede mos-ul despre tine?

| Chelaru_Robert_1998 a răspuns:

Salut, daca vrei informatica, te duci pe informatica. Daca vrei si putina matematica te duci pe matematica-informatica. Ideea este ca la matematica se duc mai putini si ai mai multe sanse sa intri. Da, ambele au acelasi orar in primul an, insa din anul doi incepi sa mergi mai mult pe specializare. Nu stiu de ce ai vrea sa rezolvi doua subiecte de matematica, daca nu poti sa faci fata la admitere de acum este foarte probabil sa pici in timpul anului la programare.

| CodeNameAlpha explică (pentru Chelaru_Robert_1998):

Din anul 2 o sa fac mai multa matematica sau informatica la matematica-informatica? Nu stiu sa zicem ca pica in subiect mai complicat la informatica si nu sunt sigur ca iau toate punctele la el.