| flomikibar a întrebat:

Numarul 98 este numar consecutiv?

15 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Wow, cineva mai praf la mate decat mine

| Kaℓi a răspuns:

Sigur ca da. Si egal.

| twilightt a răspuns (pentru Kaℓi):

Hah.Si este si suma sau diferenta.Si radical.

| twilightt a răspuns (pentru Kaℓi):

Consecutiv draga/dragul meu inseamna un sir de numere cum ar fi 98 99 100 101, etc.

| Kaℓi a răspuns (pentru twilightt):

Multumesc pentru lamuriri, esti foarte perspicace.

| twilightt a răspuns (pentru Kaℓi):

Era doar o gluma.

| corolav a răspuns (pentru Kaℓi):

Ți s-a răspuns cu aceea și monedă cu care ai întrebat.
Nu poate fi un singur număr „consecutiv".
„Consecutiv" ( dacă te-ai fi uitat în DEx) ai fi văzut că înseamnă acea calitate a unor anume categorii de elemente, care vin, obligatoriu, unul după altul.
Deci 98 nu poate fi singur consecutiv.
Dar 97, 98, 99 sunt consecutive.
Sau 1, 3, 5, 7, 13, 17 sunt consecutive ca „numere prime".
2, 4,6, 8, sunt consecutive ca „numere pare".

| Kaℓi a răspuns (pentru corolav):

Eu nu am intrebat nimic! sad

| Kaℓi a răspuns (pentru corolav):

Stimate corolav, iti apreciez sincer activitatea de pe TPU. Insa as vrea sa-ti atrag atentia ca n-ar strica putina atentie happy. Adica, inainte de a ma trimite pe mine la dex, sa te uiti cine a pus intrebarea, eventual ce am raspuns eu (daca imi dai mie replica).

| corolav a răspuns (pentru Kaℓi):

Da, ai dreptate și îmi cer scuze. Nu m-am mai uitat cine a fost cel care a întrebat.
Să ai sănătate!

| Kaℓi a răspuns (pentru corolav):

Nu e nicio problema, bine ca ne-am lamurit happy
Numai bine!

| T0T a răspuns:

Desigur. E singurul număr consecutiv din alfabet.

| alexandrualind a răspuns:

Numere consecutive sunt:1, 2,3, 4,5, 6,7, 8,9,10,11,12 etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu ce ai vrut tu să zici acolo, dar, de exemplu 96, 97, 98 sunt numere consecutive.
5, 7,9, 11,13 sunt iar numere consecutive, consecutive impare, şi tot aşa.

| Trumpinator a răspuns:

Trebuie sa precizezi consecutiv cu cine, ex. 1, 2,3 sunt consecutive. Dar 98 este 1 singur nr.