| oanna_4635 a întrebat:

Numele Oana se poate serba de Sf.Ion?(7 ian) funda:*

Răspuns Câştigător
| Onutzyk a răspuns:

Si pe mine ma cheama tot Oana. Mama spune ca nu se serbeaza insa eu nu asculthee hee.
Eu cred ca se serbeaza. Adica, eu serbez. Si coelgii sunt de aceeasi parere. Imi zic mereu la multi anihee hee.
Deci, poti serba.
Pentru mine e un party in plus rolling on the floor

15 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Nu krd

| pwp a răspuns:

Banuiesc ca da...

| mika a răspuns:

Nu

| mika a răspuns:

Ma voi sunteti nebuni( cei care au spus da ) cum sa se serbeze "oana " de sfantul ion? doamne blasfemie nu stiti ce spunetilaughing interesati-va si dupa raspundeti, lol
"am mai auzit o perla azi buna buna asta"laughing

| Myuu a răspuns:

Nu, numele Oana nu se poate serbeaza, de Sf.Ioan se serbeaza doar Ioana, Ioan, Ionele, Ionel, Ionut etc.

| onita1985 a răspuns (pentru Myuu):

Ba da se poate serba pentru ca Sf Ion este de fapt Sf Ioan Botezatorul deci asta inseamna ca se sarbatoreste si oana pentru ca este nume derivat.

| iulyspy a răspuns:

Oana e o derivatie de la Ioana, deci se serbeaza:d

| abcdefg_8927 a răspuns:

Nu cred

| Yryna14 a răspuns:

Da, se poate serba:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine tot Oana ma cheama...si cred ca se serbeaza... cel putin pe net apare ca DA!big grin

| oana1 a răspuns:

Ioan - Cei mai ilustri purtatori ai acestui nume au fost Sf. Ioan Botezatorul si Sf. Ap. si Ev. Ioan (pomenit chiar in mai, pe data de 8). Traditia romaneasca il numara, intre altii, pe Sf. Mc. Ioan Valahul (12 mai). Aproape 3 milioane de romani si romance poarta numele de Ion (forma neaosa), Ioan, Ioana (fie ca atare, fie in diferite variante: Ionel, Nelu, Ionica, Nica, Ionut, Onut, Ionela, Nela, Ionica, Oana s. m. a.), alcatuind cea mai bogata familie onomastica de la noi. Numele e de provenienta evreiasca: Yehohanan, "Yahve [Dumnezeu] a avut mila".

| Shann a răspuns:

Ion ioana cred ca si oana

| Pleeex a răspuns:

Nu

| gabby1guru a răspuns:

Mai logic mi se pare sa se serbeze de Sf. Ana...dar ce naiba nici portocala nu ii la fel cu mandarina si seamana. laughing)

| onita1985 a răspuns:

Este sf ioan deci se serbeaza si oana, este nume derivat...