Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Numerele 11 și 13 sunt prime; 15 nu este prim; 17 și 19 sunt prime; 21 nu e. Există vreo modalitate simplă de a întocmi lista succesivă a numerelor prime fără a scăpa niciunul dintre ele?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cateva linii de cod in cam orice limbaj de programare iti rezolva problema

| Catrice a răspuns:

Au făcut alții înaintea ta liste.
Am găsit într-o carte de formule o lista cu numerele prime de la 2 pana la un nr cu vreo 5 sau 6 cifre.
De ce sa inventezi tu o regula când alții au pierdut timpul cu socotelile?!

| sabin89 explică (pentru Catrice):

Păi zi-mi și mie ce ai găsit în cartea aia - vreo formulă ceva? Că eu n-am zis că vreau să inventez eu o regulă, ci să aflu dacă există reguli gata făcute de alții.

| Catrice a răspuns (pentru sabin89):

Ai primit deja un răspuns.
Uite aici detalii http://www.numere-prime.ro/ciurul_lui_eratostene.php?lang=ro

| NLS a răspuns:

Bineînțeles că există.
E nevoie sa cunoști definiția numerelor prime, și mai ai nevoie de cunoștințe primare de calcul tabelar (Microsoft Excel, LibreOffice Calc... )

Adica sa fii în stare sa împărți un număr la altul în Excel.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ciurul lui Eratostene.

| sabin89 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Adică a scris șirul complet de numere întregi 1, 2, 3, 4 etc., a șters mai întâi toți multiplii de 2, apoi multiplii de 3, de 5 etc. Complicat. Totuși omul a avut răbdare, iar ideea nu a fost rea. Dacă bine am înțeles, cu metoda asta s-au construit tabele cu numere prime până la un miliard.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sabin89):

Chisr daca ia ceva timp sa le scrii de mana, e o metoda simpla. Nu trebuie sa faci decat inmultiri spre a calcula multiplii.

| DanielDanny a răspuns:

Da, cauta pe Google "numere prime consecutive"!

| fateoftheenemy a răspuns:

#include
#define NMax 10015
using namespace std;
int a, b, i, j, nr, x;
bool w[NMax];
int main()
{
    for(i = 2; i * i  a >> b;
    for(i = a; i