| alexandrubt13 a întrebat:

O intrebare, daca la 2 scoli din comuna dar cu o singura conducere, ai mai multe clase cu cate 2 ore si esti titular si grad 1 si nu iti trebuie mai mult de 16 ore dupa 25 ani de serviciu si mai ai un coleg de la alt scoala din alta localitate care are si el 4 ore completare, eu ca titular am prioritate sa-mi aleg clasele pentru cele 16 ore restul pot sa le dau la cel care isi completeza catedra sau directorul decide dupa propria lui putere ca asa se mai intampla? Am cautat in legea invatamantului stiu ca era undeva dar nu am gasit, multumesc!

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Daca dupa atata timp nu stii sa scrii, sa pui o virgula......vai de tine, fato, vai de tine

| RaduRobertRO a răspuns:

Teoretic titularul isi alege clasele, cel cu completare ar trebui sa ia ce ramane. Dar si directorul [ sau mai exact cine face orarul ] mai poate interveni, mai ales daca cel care vine face naveta - de exemplu. Ideea de baza ar fi continuitatea la catedra [ adica sa nu se schimbe profesorul pe parcursul studiilor ].