| Lifeloveyou a întrebat:

O livada de forma dreptunghiulara trebuie imprejmuita cu gard de metal.determinati lungimea totala a gardului, daca se stie ca lungimea livezii este cu 15 m mai mare decit latimea, iar aria ei este egala cu 700 m patrati. Ajutor va rog Funda sad)

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

L=l+15; L*l=700/L(L-15)=700/L2-15L-700=0, L=-b+radical(d))/2*a (ne intereseaza doar solutia pozitiva) unde b=-15, d(delta)=b2-4ac,a=1,c=-700, inlocuind si facand calculele rezulta L=35, l=20, iar gardul este 2*L+2*l=70+40=110 m
Nu ai precizat in ce clasa esti, deci nu stiu daca ai ajuns la lectiile cu radicali si ecuatii de grad 2.