| lumi27 a întrebat:

O persoana cu handicap poate opbtine vreo reducere(bani) daca vrea sa urmeze o facultate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. E absurd. Pune mana si invata si intra la buget.
S-ar putea sa ai totusi reducere la cazare( aia de au parinti care lucreaza in invatamant, de exemplu, chiar daca au venituri extrem de mari din salarii, norme duble si meditatii, nu platesc caminul si nici alte taxe ).
Oricum poti solicita o bursa de ajutor social ( care se da pentru anumite boli ).
Pana la urma, cel mai clar iti pot raspunde doar cei de la facultatea unde vrei sa te duci, DUPA ce le oferi TOATE actele doveditoare( de la d rde familie, de la specialist, de la comisia de expertiza etc)

3 răspunsuri:
| cornel a răspuns:

Da la o facultate speciala

| EduardGa a răspuns:

Reducere la taxa scolarizarii nu cred, insa poate primi bursa sau vreun ajutor special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Handicap numesc un om pe care nu-l poate duce capul.Mai departe cred ca se descurca pentru a invata atit de bine incit sa ia fata tuturor sanatosilor si sa fie primul primitor de bursa.