| Haydee a întrebat:

O profesoara de romana are salariul mai mare decat una de engleza? Care este salariul unei prof. de romana, si care este in general, al unui alt prof? big grin
Care este cel mai mare salariu pe care il poti avea in educatie?(fiind un stundent care tocmai si-a terminat facultatea)...curiozitate...big grin happy

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cele mai mari salarii sunt in invatamantul universitar.
In ce priveste salariul din preuniversitar, ti-a raspuns perfect @Demonika.

| psiholoaga a răspuns:

Nu cred ca depinde de materie, ci de vechimea pe care o ai. Altfel, daca ai acelasi numar de ore in norma, ai acelasi salariu. Un salariu de incepator stiu ca era anul trecut cam 650 lei, plus bonuri de masa, spor daca esti dirigente, spor daca esti repartizat la tara si tot asa. Nu stiu toate sporurile. Stiu insa ca, pe masura ce acumulezi experienta (si trece timpul), iti creste salariul; nu te astepta insa la salarii de mii de lei. Cate-un pic, pic, pic...

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Depinde de grade, numar de ore, proiecte, calificative, etc.

| monyk a răspuns:

Buna, salariul depinde de vechime, de numarul orelor care preda, nu cred ca conteaza materia, ci numarul orelor, eu cred ca numarul orelor de romana este mai mare decat de engleza, nu toti profesorii au acelasi nr de ore, nu au aceeasi vechime in invatamant, nu stiu cat ar putea fi cel mai mare salariu dar oricum nu depaseste 1700-1800 lei noi, asta cel mult.

| lplostonyou a răspuns:

Intrebarea se pune altfel : ``ce fac eu pentru acel salar si daca il merit s-au nu?``Defectul nostru este poate ca totdeauna ne raportam la altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Specialitatea nu este un criteriu. Conteaza: vechimea in munca, gradele didactice obtinute(definitivat, gradul II, gradul I), orele suplinite, sporul de dirigentie...