| RolandMRD18 a întrebat:

Oare ar merita să încerc o facultate?
În acest an am terminat Liceul, am reusit să iau şi bac-ul, cu o notă ok(8, 48). Nu m-am înscris la nicio facultate, aveam şi frica de situația prezentă, plus nici eu, nici părinții nu permitau.
Nu sunt un geniu, deci nu am de gând să dau la drept, medicină etc. Şi aici vine întrebarea: oare astfel merită de ex. o facultate de marketing sau de economie? Degeaba fac o facultate dacă nu mă ajută în viitor. Şi, altfel, dacă nu dau la o facultate, probabil voi gândi la faptul cã "probabil dacă terminam o facultate era mai ok".
Ce ar fi sfatul, părera voastră?

Răspuns Câştigător
| al0o0o0 a răspuns:

Sfatul meu este sa te gandesti bine la ce vrei sa faci pe viitor.Rezerva-ti cat timp ai nevoie.Nu conteaza ca dureaza o saptamana, o luna, un an sau poate mai multi, conteaza ca la final sa realizezi exact ce iti doresti de la viata si sa urmezi acea cale fie legata ea de o facultate sau nu.Este important sa nu fii influentat de bani, parerile celor din jur sau gandul ca „daca ai o facultate esti mai destept"

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La orice job ești mai bine privit cu studii superioare, deci părerea mea e să urmezi. Acu preferabil ar fi să urmezi ceva în domeniu să-ți găsești și job în domeniu dar dacă nu, mai bine decât nimic.

| zilog a răspuns:

La ce iti trebuie facultate in viata
eu am facut 2 facultati una in Romania si una in alta tara
+ multe alte cursuri post universitare
si pana la urma mi-am dat seama ca a trecut viata si mai bine mergeam la munca in autstria nordvvegia elvetia finlanda islanda chiar si Moskova si as fi fost mult mai castigat de timpul pierdut.
Facutatea facuta in Romania nu ti-o ia nimeni in consideratie intr-o tara civilizata
daca sunt pe aici oameni care locuiesc in Elvetia sau Nordvegia
sa spuna daca le-a fost buna diploma de facutate din Romania de ceva
sau a mai trebuit sa dea diferente sa mai dea examene complcate
atat de complicate ca si cand ar mai fi facut inca o data facutatea

te costa daca tu ai diploma de facutate din Romania in tarile civilizate or sa creada ca tu ai un hobby sa fii tu chimist sau electronist sau ce vrei tu
si ti-o ia ca si cand asta ar fi hobby-ul tau
da bravo ca ai si tu un hobby
dar acum hai sa vedem daca cunostintele tale corespund cu ceea ce au invatat cei din tara noastra
tu stii ca in tara noastra tu poti fi electronist
sau chimist sau inginer sisteme de securitate
dor 2 ani apoi iar trebuie sa dai examen din menseria pe care tu sustii ca o stii si din legi... din domeniul tau ca sa dovedesti ca ti-ai insusit ultimile informatii necesare

acum noi avem urmatoarea propunere pentru tine
mergi tu frumusel la un curs care costa 2000 euro maxim
hai sa zicem 700 euro cel putin
si mai revizuiesti tot ceea ce au invatat cetatenii nostri la facutate in tara acesta

acum ca ai terminat cursul te primim la examen
uau ai luat Legitimatia de electrician ce jmecher bravi domnule INCEPATOR!
Acum hai gaseste repede o firma care sa te primesca sa muncesti 3 luni de urgenta la ea ca sa iti trimitem comisii de evaluare pe teren in timpul in care tu muncesti sa verifice cum muncesti tu
asa ti-ai gasit urgent firma ca alt fel o incurci pe viata alta data nu mai ai voie sa mai incerci sa mai muncesti in domeniul respectiv
vine comisia verifica macar protectia muncii la tine te mai intreaba lucruri despre ce muncesti tu acolo complicate in timp ce muncesti te face de minti
te incearca de creier sa vada daca tu ai incalca legile tarii respective
sau protectia muncii
iti spune de exemplu hai poreste putin utilajul pe care lucrezi sa vedem si noi cum faci alta piesa fata de ceea ce se fabrica acum
si asta era un test sa te faca de creier
ca tu nu aveai voie sa oresti de capul tau utilajul respectiv sa faci alt ceva de cat ceea ce producea el in mod normal
adica sa opresti productia fara nci un fel de acord

hai sa zicem ca te-ai prins acum au plecat dupa capul tau
si abia acum ti-au lasat legitimatia respectiva in pace sa ramana de finitiv a ta
adica timp de 2 ani gata esti chimist sau ce doreai tu sa fii
apoi iar se mai inveteaza chestii noi prin chimie iar trebuie sa iti cumperi o carte scumpa iar trebuie sa citesti macar 300 de pagini sa le stii pe deasupra de standarde cum sa lucrezi corect in laborator de protectia muncii si despe substatele noi aparute
si despre meseria ta si despre echipamente pe care nu le-ai vazut niciodata si despre care nu te intereseaza nimic
apoi hai la examen gata ai luat examenul si ai voie sa mai muncesti inca 2 ani in meseria respectiva.
am uitat sa iti spun ca sunt si niste examene de protectia muncii extraordinar de grele fantastic de grele si de complicate nenorocit de grele.
in cat din 100 de oameni nu cred ca ia 18 oameni

cam asa sta treba cu romanul si facuttea lui facuta in Romania intr-o tara civilizata

si cand aia o sa iti spuna ca ei pot sa iti echivaleze diploma ta de chist in spalator de vase ca nu ai nu stiu ce cursuri care la ei in tara sau facut si tu nu le ai trecute pe diploma ca le-ai fi facut in cursul tacutatii tale sa te vad atunci cum iar scoti bani din buzunar sa faci inca o dat afacutatea in tara respectiva.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Parerea mea este că decât să faci o facultate inutilă, mai bine fă un curs de frizerie, o meserie, ceva și o să ieși mult mai câștigat