| darya3456 a întrebat:

Pai..imi place foartemult sa citesc... si sunt in clasa a 7 a dati-mi niste nume de carti mai interesante...

Răspuns Câştigător
| Reiko a răspuns:

Sunt tot in clasa a 7-a si imi place si mie sa citesc, iti recomand : Contele de Monte Cristo ( de Alexander Dumas), Jane Eyre ( de Charlotte Bronte), Doi ani de vacanta, Insula Misterioasa, Burse de calatorie ( de Jules Verne), O lume disparuta ( de Arthur Conan Doyle - mi-a placut mult cartea asta ca si alte carti de acelasi autor) Un studiu in rosu si Semnul celor patru ( tot de Arthur Conan Doyle, Un studiu in rosu e prima carte cu Sherlock Holmes, iar Semnul celor patru a doua), Trei intr-o barca/Trei pe doua biciclete ( de Jerome K. Jerome - a fost destul de buna cartea asa), Winnetou ( de Karl May - am citit toate cartile care erau cu Winnetou ), Tom Sawyer ( de Mark Twain) Cei trei muschetari ( de Alexandre Dumas) si ai mai putea citi si carti ca Insemnarile unei pustoaice ( mi-au placut cartile astea ) sau Harry Potter ( si astea mi-au placut, le-am citit pe toate ). Lista poate sa cuntinue cu multe carti. Ti-as fi zis si Maitrey de Mircea Eliade eu l-am avut de citit in clasa a cincea pentru scoala dar e putin erotic si mai bine nu l-ai citi ( eu a trebuit sa-l citesc pentru scoala, e o carte buna totusi )

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu te supăra, dacă îți place foarte mult să citești, gândește-te: ai mai văzut fraze care să înceapă cu "păi"?
Pe această pagină, în partea de jos, găsești o listă cu lecturi, pe vârste.
http://www.lecturirecenzate.ro/

| CryChristiAN a răspuns:

Gestapo -Sven Hassel
Shogun 1, 2, 3 - James Clavell
Accidentul- Orasul cu Salcami - Mihail Sebastian
Enigma Otiliei- george Calinescu
mara-Ioan Slavici
Biblia
Coliba unchiului Tom
Cei trei muschetari
Winnetou 1, 2, 3 -Karl may
Uragan asupra Europei 1, 2

* prin 1, 2, 3 sugerez de fapt volume de carti.

| elysi a răspuns:

Mie mi-au placut foarte mult Eugenie Grandet si Mos Goriot de Balzac, Anna Karenina de Tolstoi si La rascruce de vanturi de Emily Bronte. Unele dintre ele s-ar putea sa fie cam grelute pentru clasa a 7-a totusi...

| Vivianaaa255 a răspuns:

Herve Bazin- Vipera sugurmata;
Mark Twain- Aventurile lui Tom Sawyer;
Oscar Wilde- Fantoma din Canterville;
Joel Hill- Cutia cu fantome;
Serge Brussolo- Cosmar de inchiriat;
Eu prefer cartile horror, care te tin in suspans, mai pe romaneste ''cu sufletu' la gura''!
Lectura placuta!:*

| alecsceldestept a răspuns:

Oliver Twist